| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik może jednak dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Podstawa wymiaru składek i ich rozliczenie

Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od minimalnego wynagrodzenia. W roku 2009 wynosi ona 1276 zł. Osoba, która kontynuuje ubezpieczenia emerytalne i rentowe za każdy miesiąc trwania tych ubezpieczeń, przekazuje wyłącznie deklarację rozliczeniową - ZUS DRA (bez imiennego raportu miesięcznego) w terminie do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, gdzie wykazuje należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Okres opłacania składek z tytułu kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest okresem ubezpieczeniowym w rozumieniu art. 4 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ubezpieczenie zdrowotne

Osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym nie podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jednak przez 30 dni od rozpoczęcia tego urlopu zachowuje prawo do darmowych świadczeń medycznych, później ochrona ubezpieczeniowa z mocy ustawy wygasa. Po tym okresie osoba ta może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej, np. przez współmałżonka, który podlega temu ubezpieczeniu jako pracownik czy zleceniobiorca. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla obydwu stron. Urlopowany korzysta ze składki zdrowotnej współmałżonka. Jeżeli jest bezrobotny, a jego partner nigdzie nie pracuje, pozostaje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu należy podpisać stosowną umowę z oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podstawa wymiaru składki i ich rozliczenie

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, jednak nie może być ona niższa od przeciętnego wynagrodzenia. Po podpisaniu umowy należy złożyć w jednostce terytorialnej ZUS (właściwej ze względu na adres zamieszkania) formularz ZUS ZZA, z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 xx. Za każdy miesiąc dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zainteresowany przekazuje dwie deklaracje rozliczeniowe, gdzie w polach XI 01 podaje stosowne kody tytułów ubezpieczeń (19 00 xx oraz 24 10 xx).

Dla poszczególnych deklaracji rozliczeniowych stosuje odpowiednio numerację (pierwsze dwa znaki pola XI 01):

  • dla pierwszej z nich z zakresu 01-39,
  • dla drugiej z zakresu 40-49.

W pierwszej deklaracji wykazuje podstawę wymiaru oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w drugiej - podstawę wymiaru i składkę zdrowotną. Wpłat dokonuje odrębnie dla każdej deklaracji. Obydwa formularze przekazuje do 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym samym terminie wpłaca należne kwoty składek. W obydwu deklaracjach rozliczeniowych ZUS DRA, w bloku I w polu 01 - termin przesyłania deklaracji wpisuje cyfrę 4. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego zainteresowany powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • art. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK