| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy naliczyć składki od nagrody kwartalnej wypłaconej po rozwiązaniu umowy o pracę

Czy naliczyć składki od nagrody kwartalnej wypłaconej po rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 31 grudnia 2008 r. W marcu 2009 r. otrzymał on nagrodę kwartalną, którą naliczamy i wypłacamy po uzyskaniu wyników za dany kwartał. Czy powinniśmy naliczyć składki od wypłaconej w marcu 2009 r. nagrody dla byłego pracownika?

RADA

Tak, od wypłaconej po rozwiązaniu umowy o pracę nagrody kwartalnej powinni Państwo naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Mimo że nagroda za ostatni kwartał 2008 r. została wypłacona już po rozwiązaniu umowy o pracę, jest przychodem ze stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W podstawie wymiaru składek na te ubezpieczenia nie uwzględnia się jednak zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego oraz przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponadto podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika nie stanowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby i odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Orzeczenia sądów wskazują na to, że o zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy decyduje to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik czy inna osoba niezwiązana tego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotne jest więc to, czy istnieje związek prawny lub faktyczny wypłaconego świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 10 lutego 2005 r., I SA/Wr 1038/03). Wypłacona byłemu pracownikowi, już po rozwiązaniu stosunku pracy, nagroda kwartalna ma swoje źródło w tym właśnie stosunku prawnym. Nagrodę były pracownik otrzymał na podstawie łączącego go poprzednio z pracodawcą stosunku pracy.

Nagrody kwartalne, roczne czy miesięczne, które otrzymują pracownicy, nie zostały wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia składkowego. To oznacza, że zawsze nalicza się od nich składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Formularz ZUS RCA składany za okres po rozwiązaniu umowy o pracę:

@RY1@i65/2009/007/i65.2009.007.000.0058.001.jpg@RY2@

Nagroda kwartalna została wypłacona w kolejnym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ustał tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Składki na ubezpieczenia od kwoty wypłaconej nagrody powinny być rozliczone w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Raport ten powinni Państwo złożyć za miesiąc, w którym została wypłacona nagroda kwartalna, czyli w raporcie ZUS RCA za marzec 2009 r.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 4 i pkt 9, art. 18 ust. 1-2, art. 20 ust. 1 oraz art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »