| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną

Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną

Prowadzę własną działalność. W 2007 r. przez 6 miesięcy pobierałam zasiłek chorobowy z działalności, a potem urodziłam dziecko i otrzymałam zasiłek macierzyński. Przez cały ten okres opłacałam składki i składałam do ZUS dokumenty RSA i RCA tylko za swoich 2 pracowników. ZUS przesłał mi informację, że za cały okres zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego mam obowiązek zapłacić składkę zdrowotną z odsetkami. Czy to prawda, że powinnam za siebie opłacać również składkę zdrowotną, nawet jeśli faktycznie nie wykonywałam żadnej pracy w firmie? Jeśli tak, to co muszę teraz zrobić?

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinna Pani opłacić naliczając ją wraz z odsetkami. Odsetki ma Pani obowiązek obliczyć we własnym zakresie i wpłacić na konto ZUS (numer rachunku bankowego - 78 1010 1023 0000 2613 9520 0000).

PRZYKŁAD

Romana D. prowadzi sklep spożywczy, w którym zatrudnia pracownika. Od 17 marca do 5 listopada 2008 r. była na zasiłku chorobowym. 6 listopada 2008 r. urodziła dziecko i od tego dnia ZUS wypłaca jej zasiłek macierzyński. Za część marca 2008 r. (od 1 do 16) opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) i ubezpieczenie zdrowotne. Za pozostały okres była zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne, ale nie opłaciła też składki zdrowotnej. Złożyła raporty ZUS RSA za okres pobierania zasiłków. Dopiero w marcu 2009 r. dowiedziała się, że powinna również opłacać składkę zdrowotną. Romana D. musi złożyć raporty ZUS RCA oraz korekty deklaracji ZUS DRA za okres od kwietnia 2008 r. do lutego 2009 r. Musi też opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne z odsetkami.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu. Może również zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (art. 11 ust. 2 ustawy systemowej). Od 1 stycznia 2009 r. po upływie 90 dni nieprzerwanego podlegania temu ubezpieczeniu (opłacania składek w terminie i w pełnej wysokości) ma prawo do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy związanej z chorobą. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywa osoba prowadząca działalność i pozostająca w ubezpieczeniu chorobowym. Do 31 grudnia 2008 r. prawo do zasiłku chorobowego osoba prowadząca działalność gospodarczą uzyskiwała po 180 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do 31 grudnia 2008 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Składka w nowej wysokości obowiązywała osobę prowadzącą działalność od trzeciego miesiąca następnego kwartału.

Od 1 stycznia 2009 r. składki na ubezpieczenia społeczne prowadzący działalność opłaca za cały rok kalendarzowy w jednakowej wysokości. Składki nalicza od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 8-10, art. 47 ust. 2a-3 i ust. 3b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 79 ust. 2, art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »