| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP

W listopadzie 2008 r. pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z powodu sytuacji rodzinnej wystąpiła o urlop wychowawczy od 1 grudnia 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. Jednak skróciła okres urlopu wychowawczego i wróciła do pracy od 16 marca 2009 r. Czy w tym przypadku jesteśmy uprawnieni do ulgi w składkach na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)? Jeżeli tak, to jak liczyć 36 miesięcy ulgi - od powrotu z urlopu macierzyńskiego, czy skróconego wychowawczego? Czy mamy prawo do ulgi, jeżeli zatrudnimy pracownika, który wrócił z urlopu wychowawczego udzielonego przez innego pracodawcę? Czy składek na FP nie musimy opłacać za osoby, które zatrudnimy na umowy zlecenia?

PRZYKŁAD

Pracownik był na urlopie wychowawczym do 28 lutego 2009 r. Pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za tę osobę przez okres 36 miesięcy, począwszy od 1 marca 2009 r. do 29 lutego 2012 r.

W przypadku urlopu wychowawczego dla zwolnienia ze składek nie ma znaczenia, jak długo pracownik był na tym urlopie. Może to być nawet kilkudniowy okres urlopu wychowawczego. Jednak całość urlopu wychowawczego pracownik może wykorzystać najwyżej w 4 częściach.

Okres 36-miesięcznego zwolnienia z opłacania składek w przypadku pracownika powracającego po urlopie wychowawczym, udzielonego mu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót z urlopu wychowawczego.

Okres zwolnienia z opłacania składek należy liczyć nie od daty faktycznego podjęcia pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego (np. po wykorzystanym urlopie wypoczynkowym, z którego pracownik skorzystał bezpośrednio po powrocie z urlopu wychowawczego), lecz od daty zakończenia urlopu.

PRZYKŁAD

Pracownica była na urlopie macierzyńskim do 28 stycznia 2009 r. Od 29 stycznia do 30 marca 2009 r. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca jest zwolniony przez 36 miesięcy z opłacania składek na FP i FGŚP od 1 lutego 2009 r.

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »