| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem samochodowym niezwiązanym z pracą. Od 18 stycznia 2009 r. jest w szpitalu. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe i od 20 lutego br. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy pracownika powinniśmy naliczyć składki ZUS? Nie naliczyliśmy ich przesyłając raporty i deklaracje za luty 2009 r.

RADA

Słusznie nie naliczyli Państwo od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawca, który wypłaca pracownikowi w okresie pobierania zasiłku chorobowego dodatek wyrównujący różnicę między kwotą zasiłku i 100% wynagrodzenia, które by pracownik otrzymał, nie nalicza od tego dodatku składek na ubezpieczenia społeczne.

UZASADNIENIE

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłącza z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dodatki uzupełniające 80% zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawców - do kwoty nieprzekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100% przychodu pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek. W związku z tym dodatek uzupełniający zasiłek chorobowy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jest także wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z interpretacją przyjętą przez ZUS, wyłączenie to dotyczy także dodatków uzupełniających 70% zasiłek za okres pobytu w szpitalu.

WAŻNE!

Pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP od wypłaconego za okres pobytu w szpitalu dodatku uzupełniającego 70% zasiłek chorobowy.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwających łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Prawo do 100% wynagrodzenia ma pracownik w przypadku niezdolności do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w okresie ciąży. Jeśli niezdolność do pracy wynika z poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, pracownik również ma prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostało wyłączone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. A zatem od kwot wynagrodzenia chorobowego nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku pracodawca nalicza tylko składkę zdrowotną.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK