| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem samochodowym niezwiązanym z pracą. Od 18 stycznia 2009 r. jest w szpitalu. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe i od 20 lutego br. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy pracownika powinniśmy naliczyć składki ZUS? Nie naliczyliśmy ich przesyłając raporty i deklaracje za luty 2009 r.

RADA

Słusznie nie naliczyli Państwo od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy składek na ubezpieczenia społeczne. Pracodawca, który wypłaca pracownikowi w okresie pobierania zasiłku chorobowego dodatek wyrównujący różnicę między kwotą zasiłku i 100% wynagrodzenia, które by pracownik otrzymał, nie nalicza od tego dodatku składek na ubezpieczenia społeczne.

UZASADNIENIE

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłącza z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dodatki uzupełniające 80% zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawców - do kwoty nieprzekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100% przychodu pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek. W związku z tym dodatek uzupełniający zasiłek chorobowy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jest także wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z interpretacją przyjętą przez ZUS, wyłączenie to dotyczy także dodatków uzupełniających 70% zasiłek za okres pobytu w szpitalu.

WAŻNE!

Pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP od wypłaconego za okres pobytu w szpitalu dodatku uzupełniającego 70% zasiłek chorobowy.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwających łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Prawo do 100% wynagrodzenia ma pracownik w przypadku niezdolności do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w okresie ciąży. Jeśli niezdolność do pracy wynika z poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, pracownik również ma prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostało wyłączone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. A zatem od kwot wynagrodzenia chorobowego nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku pracodawca nalicza tylko składkę zdrowotną.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK