| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Większość przychodów uzyskujemy w euro. W związku z ostatnimi wahaniami kursów walut postanowiliśmy, że również pracownikom oddelegowanym do pracy w Portugalii wynagrodzenie wypłacimy w walucie euro. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie pracowników do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Pracownicy, którzy pracują w Portugalii, mają poświadczone formularze E-101.

RADA

Składki od wynagrodzenia wypłaconego w euro płatnik ma obowiązek wpłacić na konto ZUS w złotówkach. Jeżeli pracownicy otrzymują wynagrodzenie na rachunek w banku, to wynagrodzenie przeliczają Państwo według kursu banku, w którym pracownicy mają konta. Natomiast w przypadku wypłaty wynagrodzenia w gotówce albo jeżeli nie można ustalić kursu w banku - według średniego kursu walut w Narodowym Banku Polskim z dnia poprzedzającego wypłatę wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Przeliczając wynagrodzenie wypłacone w euro, kwotę tego wynagrodzenia w złotówkach pracodawca ustala na zasadach obowiązujących przy ustalaniu zobowiązań wynikających z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zawierają regulacji, która wprost mówi, jaki kurs należy przyjąć w celu ustalenia podstawy wymiaru składek, jeśli wynagrodzenie jest wypłacane w innej walucie niż polski złoty. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych przyjęto, że w stosunku do pracowników, co do zasady, podstawą wymiaru składek jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego w przypadkach, kiedy pracodawca musi naliczyć składki ZUS od przychodów wypłaconych w walucie obcej, powinien korzystać z reguł dotyczących ustalenia wysokości przychodu do celów podatkowych.

Przychód uzyskany w walucie obcej pracodawca przelicza według kursu kupna banku, z którego usług korzystał pracownik, z dnia otrzymania przez pracownika wynagrodzenia. W praktyce często zdarza się, że nie korzystano z usług banku, kursu nie dało się ustalić lub po prostu bank pracownika nie prowadził kursu kupna danej waluty. Wówczas należy wziąć pod uwagę średni kurs Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przez pracownika przychodu.

PRZYKŁAD

Krystian F. otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1800 euro na konto w swoim irlandzkim banku, który nie ma oddziału w Polsce i nie prowadzi notowań złotego. Kurs euro w NBP na dzień poprzedzający uzyskanie przychodu przez Krystiana F. wynosił 4,83 PL/euro. Aby ustalić podstawę wymiaru składek, wynagrodzenie Krystiana F. należy przeliczyć według tego kursu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia oddelegowanych pracowników powinni Państwo pomniejszyć o równowartość diet, które przysługują pracownikom w związku z podróżą służbową.

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 11 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK