| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników naliczać składki na ubezpieczenia

Czy od umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników naliczać składki na ubezpieczenia

Pracownicy magazynu mają zawarte umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Z tytułu tej umowy otrzymują dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Czy od tego dodatku powinniśmy potrącać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

WAŻNE!

W katalogu zwolnień ze składek nie ma dodatku, jaki pracownik otrzymuje w związku z zawarciem z pracodawcą umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie.

Przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych stanowi także podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Należy jednak zastrzec, że do podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie wchodzi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, do tej podstawy nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a ponadto tę podstawę zmniejsza się o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe sfinansowane ze środków pracownika.

Stąd też omawiany dodatek wchodzi zarówno do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jaki i do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 4 i pkt 9, art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 20 ust. 1, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 125 Kodeksu pracy,
  • § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »