| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy pracodawca powinien uwzględnić odprawę emerytalną w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia

Kiedy pracodawca powinien uwzględnić odprawę emerytalną w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia

Jeden z pracowników odchodzi w lutym z firmy w związku z przejściem na emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie regulaminem wynagradzania przysługuje mu odprawa emerytalna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, a więc wyższa niż ta, którą przewiduje Kodeks pracy. Czy od kwoty nadwyżki ponad kwotę odprawy emerytalnej wynikającą z przepisów Kodeksu pracy powinniśmy opłacić składki?

RADA

Od kwoty wypłaconej odprawy emerytalnej nie muszą Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ze składek jest zwolniona pełna kwota odprawy emerytalnej. Nie ma więc znaczenia, czy jej wysokość wynosi równowartość sześciomiesięcznego czy jednomiesięcznego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Pracownik nabywa prawo do odprawy ze względu na pozostawanie w stosunku pracy. Odprawa emerytalna stanowi więc przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że wypłacaną pracownikowi odprawę emerytalną pracodawca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wolne od składek na ubezpieczenia są bowiem m.in. przychody ze stosunku pracy wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Do tych przychodów należy m.in. przychód ze stosunku pracy w postaci odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Należy przy tym zwrócić uwagę, że wspomniany przepis, na mocy którego te odprawy są wyłączone z podstawy wymiaru składek, nie przewiduje żadnego ograniczenia kwotowego tego zwolnienia. Oznacza to, że nawet jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy przepisy płacowe przewidują odprawę pieniężną z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę w kwocie wyższej niż gwarantowana przepisami Kodeksu pracy (tj. wyższej niż jednomiesięczne wynagrodzenie), odprawa ta w całości nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika.

PRZYKŁAD

Jan W. pracuje na podstawie umowy o pracę w firmie budowlanej od 2000 r. Jego wynagrodzenie miesięczne wynosi 4500 zł brutto. Stosunek pracy Jana W. ulegnie rozwiązaniu z firmą budowlaną 31 stycznia 2009 r. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest przejście Jana W. na emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w tej firmie regulaminem wynagradzania, Jan W. otrzyma odprawę emerytalną w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (13 500 zł brutto). Odprawa ta będzie w całości wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Jana W.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1-2, art. 20 ust. 1, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »