| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy pracodawca powinien uwzględnić odprawę emerytalną w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia

Kiedy pracodawca powinien uwzględnić odprawę emerytalną w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia

Jeden z pracowników odchodzi w lutym z firmy w związku z przejściem na emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie regulaminem wynagradzania przysługuje mu odprawa emerytalna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, a więc wyższa niż ta, którą przewiduje Kodeks pracy. Czy od kwoty nadwyżki ponad kwotę odprawy emerytalnej wynikającą z przepisów Kodeksu pracy powinniśmy opłacić składki?

RADA

Od kwoty wypłaconej odprawy emerytalnej nie muszą Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ze składek jest zwolniona pełna kwota odprawy emerytalnej. Nie ma więc znaczenia, czy jej wysokość wynosi równowartość sześciomiesięcznego czy jednomiesięcznego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Pracownik nabywa prawo do odprawy ze względu na pozostawanie w stosunku pracy. Odprawa emerytalna stanowi więc przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że wypłacaną pracownikowi odprawę emerytalną pracodawca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wolne od składek na ubezpieczenia są bowiem m.in. przychody ze stosunku pracy wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Do tych przychodów należy m.in. przychód ze stosunku pracy w postaci odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Należy przy tym zwrócić uwagę, że wspomniany przepis, na mocy którego te odprawy są wyłączone z podstawy wymiaru składek, nie przewiduje żadnego ograniczenia kwotowego tego zwolnienia. Oznacza to, że nawet jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy przepisy płacowe przewidują odprawę pieniężną z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę w kwocie wyższej niż gwarantowana przepisami Kodeksu pracy (tj. wyższej niż jednomiesięczne wynagrodzenie), odprawa ta w całości nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika.

PRZYKŁAD

Jan W. pracuje na podstawie umowy o pracę w firmie budowlanej od 2000 r. Jego wynagrodzenie miesięczne wynosi 4500 zł brutto. Stosunek pracy Jana W. ulegnie rozwiązaniu z firmą budowlaną 31 stycznia 2009 r. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest przejście Jana W. na emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w tej firmie regulaminem wynagradzania, Jan W. otrzyma odprawę emerytalną w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (13 500 zł brutto). Odprawa ta będzie w całości wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Jana W.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1-2, art. 20 ust. 1, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »