| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od dodatku za niepalenie w czasie pracy naliczać składki na ubezpieczenia

Czy od dodatku za niepalenie w czasie pracy naliczać składki na ubezpieczenia

Jesteśmy w trakcie prac nad zmianą regulaminu wynagradzania. Zamierzamy wprowadzić nowy motywacyjny składnik wynagrodzenia - miesięczne premie za niepalenie papierosów w godzinach pracy. Premię będziemy finansować ze specjalnie utworzonego w firmie funduszu w wysokości 8% przychodu z zysku firmy. Czy powinniśmy premie wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

Od kwoty wypłaconej w miesiącu premii za niepalenie pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Wszystkie wypłaty na rzecz pracownika są jego przychodem, który pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dlatego nie ma znaczenia nazwa składnika wynagrodzenia: wynagrodzenie, premia, dodatek. Jeżeli jest to przychód ze stosunku pracy, to trzeba od niego naliczyć składki, chyba że dany rodzaj przychodu ze stosunku pracy został wyłączony z obowiązku naliczenia składek (§ 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - dalej: rozporządzenie).

Przy ustaleniu, czy składnik wynagrodzenia jest zwolniony ze składek, znaczenie ma jego rodzaj oraz fundusz, z którego jest finansowany. Zwolnione ze składek są np. świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia).

Wypłacenie premii za niepalenie papierosów spowoduje, że Państwo jako płatnik składek za pracowników będą mieli obowiązek doliczyć kwotę premii do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Płatnik sumuje wszystkie przychody, które pracownik otrzymał w miesiącu i od których pracodawca ma obowiązek naliczyć składki. Łączną kwotę przychodu za dany miesiąc płatnik wykazuje w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA, który składa oddzielnie za każdą osobę zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Sumę składek z poszczególnych raportów płatnik uwzględnia w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za dany miesiąc.

WAŻNE!

W deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportach miesięcznych płatnik jest zobowiązany uwzględnić należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich wpłat dokonanych w miesiącu, za który składane są dokumenty rozliczeniowe stanowiące podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

W styczniu 2009 r. 10 pracowników firmy otrzymało 10% premię za niepalenie. Premia została wypłacona na podstawie regulaminu wynagradzania obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. Kwotę wypłaconej w styczniu premii pracodawca doliczył do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Łączną kwotę przychodu i składek za każdego pracownika za styczeń 2009 r. pracodawca wykazał w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA, a sumę składek w deklaracji ZUS DRA.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »