| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

RADA

Ponieważ uzyskali Państwo z ZUS poświadczenie formularza E-101, należy za zleceniobiorców opłacać składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe.

UZASADNIENIE

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, z wyłączeniem sytuacji, gdy praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Gdy umowa zlecenia jest wykonywana za granicą, zarówno w kraju będącym członkiem UE/EOG, jak i w innym kraju, ZUS uznaje, że zleceniodawca rozciąga swoją działalność na miejsce wykonywania tej działalności za granicą i - tym samym - zleceniobiorca podlega z tego tytułu obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli zostały spełnione dwa warunki:

  • zleceniobiorcę obejmują w konkretnym przypadku polskie przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych,
  • zleceniodawca powierzył zleceniobiorcy wykonywanie określonych czynności faktycznych lub prawnych w danym miejscu lub na danym terenie za granicą.

PRZYKŁAD

AKSEL Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce w ramach kontraktu skierowała do Włoch dwóch pracowników w celu wykonania prac budowlanych. Pracownicy zawarli umowy zlecenia z kontrahentem we Włoszech, który będzie wypłacał im wynagrodzenie. Na okres wykonywania kontraktu otrzymali urlopy bezpłatne od polskiego pracodawcy. Umowy zlecenia nie zostały podpisane z AKSEL Sp. z o.o. W związku z tym ZUS odmówił poświadczenia formularza E-101. Pracownicy firmy AKSEL Sp. z o.o. będą podlegali ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych we Włoszech, a AKSEL Sp. z o.o. nie będzie miała obowiązku opłacać za nich składek na ubezpieczenia społeczne, w tym również składek na ubezpieczenie wypadkowe.

W związku z poświadczeniem przez ZUS formularza E-101 w stosunku do zleceniobiorców, którzy zostali oddelegowani do pracy w Belgii, będzie miało zastosowanie polskie ustawodawstwo. Tym samym konieczne będzie opłacanie za nich składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Powinni Państwo opłacać za zleceniobiorców składki na ubezpieczenia zgodnie z polskimi przepisami, w tym również składki na ubezpieczenie wypadkowe

Osoby, które przemieszczają się w celach zarobkowych w granicach państw członkowskich UE/EOG, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa - tego, w którym wykonują pracę. Pracownikiem najemnym jest zarówno osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jak i wykonująca pracę najemną na podstawie innych umów (np. w ramach umowy zlecenia). Pracownik najemny zatrudniony na terenie jednego państwa członkowskiego podlega jego ustawodawstwu, nawet jeżeli mieszka na terenie innego państwa lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie innego państwa członkowskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK