| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opłacenie czesnego za studia pracownika, bez skierowania pracodawcy, jest oskładkowanym przychodem

Czy opłacenie czesnego za studia pracownika, bez skierowania pracodawcy, jest oskładkowanym przychodem

Dwóch pracowników działu finansowego naszej firmy od października 2008 r. rozpoczęło studia zaoczne. Kierunek, na którym studiują pracownicy, to finanse i rachunkowość. Pracownicy zwrócili się o dofinansowanie do czesnego. Dyrektor podjął decyzję o dofinansowaniu studiów, ale z zastrzeżeniem, że firma nie kieruje pracowników na studia. Czy w tym przypadku pokrycie części czesnego jest przychodem, od którego powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Czy możemy żądać zwrotu poniesionych kosztów, gdy pracownik, któremu dofinansowaliśmy naukę, rozwiąże umowę o pracę np. w trakcie studiów?

PRZYKŁAD

Pracownicy działu księgowo-finansowego firmy poligraficznej podjęli studia zaoczne z rachunkowości bez skierowania pracodawcy. Koszt studiów wynosi 3600 zł plus 500 zł wpisowego. W umowie zwartej z pracownikami pracodawca zobowiązał się do pokrycia kosztów związanych z nauką.

Dodatkowo pracownicy działu zamówień publicznych wystąpili o sfinansowanie kilkudniowego seminarium poświęconego zmianom ustawy o zamówieniach publicznych. Pracodawca wyraził zgodę na pokrycie wszelkich kosztów związanych z uczestnictwem w seminarium.

W przypadku pracowników działu finansowo-księgowego dofinansowanie do studiów zaocznych, tj. opłacenie czesnego i wpisowego, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Natomiast koszty związane z udziałem w seminarium pracowników działu zamówień publicznych pracodawca doliczy do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tych pracowników. Pokrycie kosztów seminarium to świadczenie, które przysługuje pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formie pozaszkolnej.

Pracownicy, którzy nie zostali skierowani na studia przez pracodawcę, mogą rozwiązać umowę o pracę nawet w trakcie trwania studiów, bez konieczności zwrotu kosztów studiów finansowanych przez pracodawcę. Gdyby więc Państwa pracownicy zdecydowali się na rozwiązanie umowy o pracę, nie będą Państwo mogli dochodzić zwrotu kosztów dofinansowania czesnego. Sprawę w podobny sposób rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 10 marca 2005 r. (sygn. akt II PZP 2/05).

• art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• art. 18 ust. 1, art. 20, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 3-6 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.),

• § 2 rozporządzenia z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r. nr 31, poz. 216),

• § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »