| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacać składki na Fundusz Pracy za pracownika w pierwszym roku pracy

Czy należy opłacać składki na Fundusz Pracy za pracownika w pierwszym roku pracy

Od 1 stycznia br. zatrudniliśmy na pełny etat pracownika na stanowisku pomocnika magazyniera. Wynagrodzenie za styczeń 2009 r., które wynosi brutto 1020,80 zł, otrzyma 30 stycznia. Jest to pierwsza w życiu praca pracownika i jedyne źródło dochodu. Czy od wynagrodzenia pracownika powinniśmy naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy? Czy 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy traktować tak samo jak minimalne wynagrodzenie za pracę?

PRZYKŁAD

Aleksandra K. w styczniu 2009 r. podjęła pierwszą w życiu pracę na 1/2 etatu i otrzymała miesięczne wynagrodzenie brutto w kwocie 650 zł. Jest to jej jedyne źródło dochodu. Pracodawca nie ma obowiązku obliczania i opłacania za panią Aleksandrę składek na Fundusz Pracy.

Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika jest równa lub wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, to za ten miesiąc pracodawca ma obowiązek naliczyć i opłacić składkę na FP. Stopa procentowa składki na FP wynosi 2,45% i jest finansowana ze środków pracodawcy. Za pracownika zatrudnionego w pierwszym roku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem (80%) miesięczna składka na FP wynosi 25,01 zł:

1020,80 zł × 2,45% = 25,01 zł.

Podstawę wymiaru składki na FP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FP nie stosuje się rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych.

Obowiązkową składkę na FP płatnik składek ustala od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2009 r. - 1276 zł).

Jeżeli zatrudniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu, to obowiązek opłacania składki na FP powstaje z każdego z tych tytułów, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2009 r. - 1276 zł), a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy, co najmniej 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. - 1020,80 zł). W tym przypadku osoba ubezpieczona powinna złożyć każdemu płatnikowi składek oświadczenie o otrzymywaniu przychodów z innych źródeł i o tym, że łącznie miesięcznie przychody te przekraczają kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składek na FP nie opłacają Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Związek Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład Opieki dla Niewidomych w Laskach oraz zakłady aktywności zawodowej za pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Podstawa prawna:

  • art. 104 i art. 105 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),
  • obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (MP nr 55, poz. 499).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »