Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Odprawa rentowa dla pracowników samorządowych

Ewa Preis
Stan prawny: 2008-12-18 11:46

Z zatrudnioną w naszej szkole woźną rozwiązujemy umowę o pracę w związku z przejściem na rentę inwalidzką. Pracownica ta ma dopiero 9 lat stażu pracy. Przepisy dotyczące pracowników samorządowych przyznają im najniższą odprawę - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia - po 10 latach pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy jej wypłacić odprawę rentową w wysokości określonej przez Kodeks pracy?

RADA

Muszą Państwo wypłacić woźnej odprawę rentową w wysokości zagwarantowanej przez Kodeks pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Kodeks pracy gwarantuje każdemu pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przepisy branżowe lub wewnątrzzakładowe mogą przewidywać odprawy w wyższej wysokości. Takim przepisem w stosunku do pracowników samorządowych jest ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

Zgodnie z jej przepisami pracownikowi samorządowemu przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa:

• po dziesięciu latach pracy w urzędach - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,

• po piętnastu latach pracy w urzędach - w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia,

• po dwudziestu latach pracy w urzędach - w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Z uwagi na to, że ogólny staż pracy pracownicy przechodzącej na rentę z tytułu niezdolności do pracy wynosi jedynie 9 lat, nie nabyła ona prawa do odprawy rentowej w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, przysługującej pracownikom samorządowym po przepracowaniu 10 lat. W takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić pracownicy odprawę na podstawie Kodeksu pracy, tj. w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.) w związku z art. 28 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.),

• art. 921 Kodeksu pracy.

Ewa Preis

radca prawny

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2008-09-23, ostatnia aktualizacja: 2008-12-18 11:46

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

  • avatar

    Krzysztof2010-04-22 13:21

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    nie rozumiem dlaczego pracownik samorządowy może dostać odprawę emerytalną nawet w wysokości 6-cio miesięcznego wynagrodzenia (np. woźna ,sekretarka itp. zatrudniona w szkole prowadzonej przez samorząd) natomiast nauczycielowi zatrudnionemu w tej szkole co najwyżej 3 miesięczne wynagrodzenie z tytułu odprawy

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

  • Kiedy trzeba wypłacić odprawę ze zwolnień grupowych

    Jeżeli pracodawca dokonuje zwolnień grupowych, wówczas powinien wypłacić odprawę każdemu zwalnianemu pracownikowi. Prawo do jej otrzymania nie jest uzależnione od rodzaju umowy, czasu pracy, a także ...

  • Kiedy pracownikowi należy wypłacić odprawę

    Pracownikowi przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy w sytuacjach określonych przez przepisy prawa pracy. Pracodawca wypłaca ją m.in. w przypadku przejścia pracownika na emerytu...

  • Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?artykuł płatny

    Przez 4 lata byłem zatrudniony na kontrakcie w USA. W Polsce mam 17-letni staż pracy. Od 1 stycznia 2011 r. pracuję w urzędzie gminy w B. Słyszałem, że okres pracy za granicą może być wliczony do upr...

  • Wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracyartykuł płatny

    Pracodawca może na podstawie przepisów regulujących zwolnienia grupowe dokonać indywidualnego rozwiązania stosunku pracy. Musi jednak pamiętać o konieczności wypłaty pracownikowi należnej mu odprawy....

  • Jak ustalić staż pracyartykuł płatny

    W marcu 2006 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na 18 miesięcy. Umowa ...

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter