Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Dariusz Noszczak, ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych
Stan prawny: 2009-08-13 10:01

Pracownica urodziła się w 1951 r. W 1999 r. przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz chce rozwiązać umowę z OFE, ponieważ w przyszłości chciałaby mieć emeryturę tylko z ZUS. Czy może to zrobić już teraz, czy musi czekać aż do przejścia na emeryturę? W jaki sposób może ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z funduszem emerytalnym?

Osoba, która przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, mimo że nie miała takiego obowiązku, co do zasady, nie może wystąpić z OFE. Wyjątkowo, przy ubieganiu się o emeryturę, może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

UZASADNIENIE

Prawo do wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego pracownica będzie miała dopiero wtedy, gdy zgłosi wniosek o przyznanie emerytury oraz o przekazanie zgromadzonych w funduszu środków na dochody budżetu państwa.

Osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r. decyzję o zawarciu umowy z wybranym otwartym funduszem emerytalnym musiały podjąć do 31 grudnia 1999 r. Przystąpienie do OFE jest nieodwołalne i – co do zasady – nie można wystąpić z OFE.

Cofnięcie skutków deklaracji przystąpienia do OFE jest możliwe tylko w przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach emerytalnych. Sytuacje te są związane z przejściem członka OFE na wcześniejszą emeryturę lub – od 5 lutego 2009 r. – z obliczeniem emerytury według tzw. mieszanych zasad. Tylko w przypadku ubiegania się o taką emeryturę można wystąpić z OFE.

WAŻNE!

Nie można rozwiązać umowy z otwartym funduszem emerytalnym np. w związku z osiąganiem przez fundusz słabych wyników finansowych.

W takich przypadkach niezadowolony członek OFE może tylko zdecydować się na przeniesienie do innego funduszu emerytalnego.

Wystąpienie z OFE przy ubieganiu się o wcześniejszą emeryturę na dotychczasowych zasadach

Możliwość wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego została przewidziana przede wszystkim w przypadku przechodzenia na wcześniejsze emerytury przyznawane na dotychczas obowiązujących zasadach, tj. na:

 • tzw. wcześniejszą emeryturę pracowniczą,
 • emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 • emeryturę z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
 • emeryturę górniczą bez względu na wiek oraz wcześniejszą emeryturę górniczą, a także emeryturę w obniżonym wieku z tytułu wykonywania pracy górniczej,
 • emeryturę kolejową,
 • emeryturę nauczycielską przyznawaną bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., która przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego i ubiega się o jeden z wymienionych wyżej rodzajów emerytury, może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W razie złożenia takiego wniosku ZUS przyznaje emeryturę i wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny. Umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się w ten sposób nieważna z mocy prawa.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2009-08-14

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  jertam532011-12-15 10:07

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  · Moje środki zgromadzone w OFE / ING/ wzrosły rok do roku 2010/ 2011 o 100 PLN , podczas gdy odprowadzone rocze składki netto / po potrąceniu kosztów/ wyniosły 2500 PLN. Co mi tam suche minus 2% stopy zwrotu. Po chłopsku po prostu OFE zubożyły mnie o 2400 PLN i tyle.Zwykłe złodziejstwo w majestacie Ustaw. Już wiadomo ,że 2012 będzie gorszy od poprzedniego , a nie ma pewności co do lat 2013, 2014,... Jak OFE się rozbucha , to do 2018 kiedy mam przejść na emeryturę / rocznik 1953/ zeżre nawet kilanaście tysięcy złotych z moich środków. Jeżeli politycy uchwalający tak złe Ustawy , mamiący obywateli wizją emerytury spędzanej w ciepłych krajach ,... mają resztkę honoru, to NIECH UCHWALĄ nową Ustawę dającą możliwość ucieczki z OFE. A tym z twórców Ustaw o OFE , którzy w mediach chwalili się tak zwanymi suwakami /przy założeniu np. 6% średniorocznego przyrostu wartości jednostki uczestnictwa wychodziły bajońskie kwoty emerytury po 20, 30 latach / , proponuję taki suwak w powiększeniu przyspawać do kręgosłupa.

 • avatar

  Ewa2010-02-17 17:36

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Nie potrafię zrozumieć, dlaczego przy wystąpieniu z OFE (ubieganie się o wcześniejszą emeryturę) pieniądze zgromadzone na naszych kontach mają być przekazane na skarb państwa. Czy decydentom nie jest wstyd okradać w ten sposób obywateli ???

 • avatar

  Josehpd2009-08-20 11:43

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  co z akwizycją do OFE? polecam wpis: http://ofe.bblog.pl/wpis,akwizytorzy;ofe;-;to;juz;jest;koniec;,34311.html

 • avatar

  zenek2009-08-18 19:55

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  1/ Każde ograniczenie mego prawa to naruszenie prawa. 2/ ZUS oszukał, OFE też, że nie informowali swych członków o tym że PO WEJŚCIU DO OFE NIE MAJĄ ONI PRAWA m.in. DO WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY.Oszustwo to oszustwo i miało na celu ZUBOŻENIE MNIE i WZBOGACENIE KOGOŚ, NABIJANIE KASY PRYWATNYM "Inwestorom".

 • avatar

  miłoszw2009-08-15 15:43

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  he, dziwne, że ktoś w ogóle może chcieć wystapić z ofe na rzecz emerytury Zusowskiej;p, z drugiej strony, jak sie źle wybrało towarzystwo, to potem trzeba wypić piwo co się je sobie samemu nawarzyło, tylko że tyle jest sensownych ofert emerytalnych na rynku (Aviva stare CU tanie składki, pioneer, warta) że nie wiem jak trzeba byc nieogarniętym, żeby wybrać coś co nam potem nie pasuje. A poza tym śmieszny ten pomysł, że możesz zrezygnować i przekazać dochody na budżet państwa;D:D:Dco za opcja

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

 • Jak wystawić zaświadczenie dla ZUS o przychodzie emeryta/rencisty

  Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w 2011 r. dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli samodzielnie opłacają składki – własne oświ...

 • Emerytury kapitałowe

  Rok 2009 jest pierwszym rokiem, w którym nastąpi wypłata nowych emerytur po zreformowaniu w 1999 r. całego systemu emerytalnego i uruchomieniu funduszy emerytalnych, czyli tzw. drugiego filara....

Słowa kluczowe:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter