| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak często ZUS dolicza do emerytury nowy staż

Jak często ZUS dolicza do emerytury nowy staż

Nasz pracownik uprawniony do emerytury wciąż prosi nas o wydawanie mu zaświadczeń w celu złożenia w ZUS. Jak często istnieje możliwość doliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia i jak często powinniśmy składać w ZUS zaświadczenia o przychodach naszych pracowników? Czy są jakieś specjalne druki, które by nam ułatwiły wywiązywanie się z tego obowiązku?

 RADA

Na prośbę pracownika powinni Państwo wydawać mu zaświadczenia potwierdzające okres zatrudnienia z uwzględnieniem okresów nieskładkowych oraz urlopów bezpłatnych, nie częściej jednak niż raz na kwartał. W przypadku częstszego składania przez emeryta tego rodzaju dokumentów ZUS odmówi prawa do przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem udokumentowanego stażu.

UZASADNIENIE

Każdy emeryt, który pracuje, może co kwartał składać w ZUS wniosek o doliczenie do stażu pracy okresów zatrudnienia. ZUS dolicza do stażu pracy, udokumentowanego wcześniej przez świadczeniobiorcę, kolejne okresy zatrudnienia, co powoduje zwiększanie wysokości pobieranej przez niego emerytury.

Pracodawca, który zatrudnia osoby posiadające prawo do emerytury, powinien wydawać pracownikowi zaświadczenia potwierdzające okres zatrudnienia, z wyszczególnieniem okresów przebywania na zasiłku chorobowym i urlopie bezpłatnym. ZUS nie wymaga od płatnika określonego formularza zaświadczenia. Druk powinien jednak zawierać konkretne informacje dotyczące osoby zatrudnionej.

Na podstawie złożonego dokumentu ZUS przeliczy świadczenie pracownika, doliczając do podstawy wymiaru emerytury okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy urlopów bezpłatnych nie są uwzględniane w stażu pracy.

Po doliczeniu stażu ZUS wypłaca świadczeniobiorcy emeryturę w zwiększonej wysokości od miesiąca, w którym został złożony wniosek o doliczenie okresów zatrudnienia (art. 191 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Świadczenia są zwiększane na podstawie doliczenia stażu pracy. Ustawa emerytalna zezwala na takie doliczenia nie częściej niż co kwartał. Tylko w sytuacji, gdy emeryt lub rencista rozwiązuje umowę o pracę w czasie trwania kwartału kalendarzowego, kolejnego przeliczenia można dokonać po ustaniu stosunku pracy.

Poza obowiązkiem wystawiania pracownikom - emerytom zaświadczeń o stażu i zarobkach na ich wniosek w celu doliczenia okresu zatrudnienia do stażu emerytalnego, pracodawca ma obowiązek raz na rok składać w ZUS zaświadczenie o przychodach pracowników za miniony rok kalendarzowy. Takie zaświadczenie ma obowiązek złożyć w ZUS do końca lutego bieżącego roku (art. 106 ustawy emerytalnej).

WAŻNE!

Wydawanie zaświadczeń o stażu pracy w trakcie roku kalendarzowego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku złożenia w ZUS zaświadczenia o przychodach emeryta za cały rok kalendarzowy.

Zaświadczenie o przychodach jest wydawane w celu rozliczenia zarobków osiąganych przez emeryta i ustalenia, czy przekroczyły one określone limity powodujące zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia. Z obowiązku składania takich zaświadczeń pracodawca jest zwolniony jedynie w przypadku osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, tj. kobiety - 60 lat, a mężczyźni - 65 lat życia. Emeryta, który ukończył powszechny wiek emerytalny, nie obowiązują limity zarobkowe (art. 103 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej).

Podstawa prawna:

• art. 5, art. 103 ust. 1 i ust. 2, art. 106, art. 113, art. 125a ust. 3, art. 191 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• art. 5 ust. 2 rozporządzenia z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (DzU nr 58, poz. 290 ze zm.).

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »