| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Czy ZUS przeliczy emeryturę po 30 miesiącach pracy

Pracownica, która urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 55 lat. Emeryturę pobierała od października 2003 r. do lipca 2004 r., a od 1 sierpnia 2004 r. zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę (nadal u nas pracuje). Pracownica zwróciła się do nas z pytaniem, czy w związku zatrudnieniem po przyznaniu prawa do emerytury może przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury przysługującej pracownicy wynosi 248%. Prosimy także o wyjaśnienie, czy przysługuje jej emerytura z tytułu ukończenia 60 lat i w jakiej wysokości?

Państwa pracownica może też wystąpić z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu tej emerytury. Ponowne ustalenie podstawy wymiaru, a tym samym zmiana wysokości emerytury, może nastąpić w sytuacji, gdy nowo obliczony wskaźnik podstawy wymiaru będzie wyższy od 248%. Gdy wniosek o to przeliczenie zostanie zgłoszony przed wnioskiem o emeryturę lub równocześnie z tym wnioskiem, ZUS w pierwszej kolejności przeliczy podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury. Jeśli zostaną wskazane jakiekolwiek zarobki uzyskane po przyznaniu wcześniejszej emerytury oraz jeśli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy niż ostatnio ustalony - zarówno podstawa wymiaru, jak i wysokość emerytury zostaną obliczone w całości przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o przeliczenie. W tym przypadku do ustalenia emerytury powszechnej, przyznawanej po emeryturze wcześniejszej (już przeliczonej), ZUS przyjmie przeliczoną podstawę wymiaru.

Jeżeli pracownica razem z wnioskiem o emeryturę powszechną dołączy wykaz uzyskanych zarobków, to ZUS w pierwszej kolejności przeliczy (jeśli są spełnione wymagane warunki) podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury i dopiero tak przeliczona podstawa zostanie przyjęta jako podstawa wymiaru powszechnej emerytury.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 2 pkt 1, art. 110 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Łukasz Rafalski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »