| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy pracownik, który ma prawo do emerytury, otrzyma zasiłek chorobowy

Czy pracownik, który ma prawo do emerytury, otrzyma zasiłek chorobowy

W 2007 r. pracownica uzyskała prawo do emerytury. ZUS naliczył jej emeryturę i zawiesił wypłatę, ponieważ pracownica przez cały czas pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Od czerwca 2008 r. pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, które już przekroczyło 33 dni. Wkrótce pójdzie do szpitala, dlatego zwolnienie lekarskie przedłuży się. Nie wypłacamy zasiłków chorobowych naszym pracownikom, wypłatę przekazujemy do ZUS. Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, mimo że ma ustalone prawo do emerytury, czy powinna odwiesić wypłatę emerytury, ponieważ nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego?

RADA

Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego, mimo że ma ustalone prawo do emerytury. Zasiłek będzie przysługiwał za okres choroby w trakcie zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych jako pracownicy mają prawo do zasiłku chorobowego za okres zwolnienia lekarskiego, nie dłużej niż 182 dni. Umowa o pracę jest podstawowym tytułem do ubezpieczeń, dlatego pracodawca ma obowiązek zgłosić wszystkich pracowników do ubezpieczeń społecznych. Nie ma znaczenia, czy pracownik ma jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń lub np. prawo do emerytury, gdyż zawsze obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym. ZUS wypłaci Państwa pracownicy zasiłek chorobowy za okres zwolnienia lekarskiego, który przypada w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, mimo że pracownica ma ustalone prawo do emerytury.

Zatrudniona u Państwa pracownica choruje w czasie trwania umowy o pracę. To oznacza, że za cały okres zwolnienia lekarskiego, który przypada w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego. ZUS będzie wypłacał pracownicy zasiłek przez okres nie dłuższy niż 182 dni łącznie z okresem choroby, za który Państwo wypłacili wynagrodzenie chorobowe.

Pracownica nie miałaby prawa do zasiłku chorobowego, gdyby umowa o pracę została z nią rozwiązana. W tym przypadku pracownicy, która ma równocześnie ustalone prawo do emerytury, od następnego dnia po dniu rozwiązania umowy o pracę zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Ponieważ nie są Państwo uprawnieni do wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników, dokumentację niezbędną do podjęcia przez ZUS wypłaty świadczenia powinni Państwo przekazać do ZUS - inspektoratu, oddziału lub biura terenowego, w którym się Państwo rozliczają. Do wypłacenia zasiłku chorobowego przez ZUS potrzebne jest wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie ZUS Z-3 oraz zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 8, art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »