| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Prawo do emerytury

Prawo do emerytury

Nasz długoletni pracownik przeszedł na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat. Po przyznaniu prawa do emerytury ponownie zatrudniliśmy go na umowę o pracę - pracuje nadal. W tym roku skończy 65 lat. Czy może starać się o przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat z uwzględnieniem obowiązującej teraz kwoty bazowej? Jaki okres powinien przepracować, aby ZUS przeliczył jego świadczenie? Czy w związku ze złożeniem wniosku o przeliczenie emerytury powinniśmy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę?

RADA

ZUS ustali na nowo prawo do emerytury Państwa pracownika z uwzględnieniem obowiązującej kwoty bazowej, jeżeli pracownik złoży w tej sprawie wniosek po ukończeniu 65 lat i po przyznaniu prawa do wcześniejszej emerytury przepracował co najmniej 30 miesięcy. Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymywać emeryturę, to musi z Państwem rozwiązać umowę o pracę.

UZASADNIENIE

Osoba, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury, może po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna) złożyć wniosek o ustalenie uprawnień do emerytury z uwzględnieniem kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku. ZUS będzie wypłacał emeryturę w nowej wysokości po rozwiązaniu umowy o pracę. Do momentu rozwiązania stosunku pracy nadal wypłacanym świadczeniem będzie emerytura wcześniej już wyliczona pracownikowi, która była przez niego pobierana.

PRZYKŁAD

Pracownik urodzony 18 stycznia 1943 r., po ukończeniu 60 lat, złożył 2 lutego 2003 r. wniosek o wcześniejszą emeryturę. Na dzień złożenia wniosku miał 365 miesięcy okresów składkowych zatrudnienia i 36 miesięcy okresów nieskładkowych. Wskaźnik podstawy wymiaru wynosi 125%. ZUS obliczył wysokość emerytury w kwocie brutto 1350,60 zł. Po ustaleniu uprawnień do wcześniejszej emerytury osoba ta przepracowała 3 lata na podstawie umowy o pracę. Po ukończeniu 65 lat, 25 czerwca 2008 r. złożyła wniosek o emeryturę powszechną. ZUS ustali wysokość świadczenia od tej samej podstawy wymiaru, od której była liczona wcześniejsza emerytura, ale część socjalną ustali od kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia nowego wniosku o emeryturę:

• wysokość podstawy wymiaru emerytury:

1775,89 zł (kwota bazowa obowiązująca na dzień złożenia pierwszego wniosku o emeryturę) × 125% = 2219,86 zł,

24% z 2275,37 zł, tj. nowej kwoty bazowej obowiązującej na dzień złożenia wniosku = 546,09 zł,

okresy składkowe (365 miesięcy + 36 miesięcy × 1,3%) : 12 miesięcy × 2219,86 zł = 964,34 zł,

(36 miesięcy × 0,7%) : 12 miesięcy × 2219,86 zł = 46,62;

• wysokość nowej, przeliczonej emerytury: 1557,05 zł.

Każda osoba, która pobiera emeryturę i wykonuje pracę, może co kwartał składać wniosek o doliczenie do stażu pracy okresów zatrudnienia. W tym przypadku ZUS będzie doliczał do udokumentowanego wcześniej stażu pracy kolejne okresy zatrudnienia, co spowoduje systematyczne zwiększanie wysokości pobieranej emerytury.

Osoba, która chce doliczyć do emerytury staż pracy, powinna złożyć w ZUS zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające okres zatrudnienia z wyszczególnieniem okresów nieskładkowych, np. pobierania zasiłków, urlopów bezpłatnych. ZUS kwotę świadczenia zwiększy przez doliczanie do kwoty emerytury:

• po 1,3% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów składkowych,

• po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok okresów nieskładkowych.

Świadczenie wypłaca się w obu przypadkach w zwiększonej wysokości, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do emerytury lub doliczenie stażu pracy.

Podstawa prawna:

• art. 5, art. 53 ust. 4, art. 95 ust. 1, art. 103 ust. 2a, art. 191 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK