| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Prowadzę kadry w szkole podstawowej. Zatrudniona w szkole nauczycielka, która urodziła się 3 grudnia 1958 r., w tym roku skończy 50 lat. Wówczas będzie miała 24 lata 9 miesięcy i 20 dni pracy w szkole i do tego jeszcze 5 lat 2 miesiące i 15 dni okresów nieskładkowych. Chce przejść na emeryturę nauczycielską dopiero w 2010 r., ale jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Czy nauczycielka będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy? Czy w 2010 r. będzie mogła złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa? Warunki stażu ogólnego i stażu nauczycielskiego spełni do 31 grudnia 2008 r. Czy wniosek o przekazanie składek z otwartego funduszu musi złożyć do końca 2008 r.? Czy w świetle obowiązujących przepisów fakt, że nauczycielka jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego uniemożliwi jej przejście na wcześniejszą emeryturę w późniejszych latach (po 2008 r.)?

RADA

Nauczycielka zatrudniona w Państwa szkole będzie mogła przejść na emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek. Będzie musiała jednak złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy oraz wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na konto budżetu państwa, za pośrednictwem ZUS.

UZASADNIENIE

Zatrudniona u Państwa nauczycielka jest osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 r. W 2010 r. nie ukończy 55 roku życia, dlatego z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę będzie mogła skorzystać, jeżeli spełni warunki określone w art. 88 Karty Nauczyciela. Nauczyciel może przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli nie później niż do 31 grudnia 2008 r. udokumentuje co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej. Dodatkowy warunek do spełnienia to rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy nauczycielskiej. Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić po 31 grudnia 2008 r. Ponadto z możliwości przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek może skorzystać nauczyciel, który nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego lub który złoży wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na konto budżetu państwa.

Zatrudniona u Państwa nauczycielka, jeżeli będzie zatrudniona przez cały 2008 r., to do końca grudnia 2008 r. spełni warunek 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Już dzisiaj spełnia drugi warunek, czyli ma co najmniej 20-letni okres pracy nauczycielskiej udokumentowany nie później niż do 31 grudnia 2008 r. Nauczycielka nie musi w 2008 r. składać wniosku o emeryturę nauczycielską, może to zrobić zgodnie ze swoimi planami w 2010 r. Dopiero wówczas musiałaby, na swój wniosek, rozwiązać stosunek pracy nauczycielskiej, a także wraz z wnioskiem o emeryturę złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na konto budżetu państwa.

Zatrudniona u Państwa nauczycielka nie ukończy 55 lat do 31 grudnia 2008 r., dlatego nie może przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze na podstawie art. 46 w związku z art. 32 ustawy emerytalnej. Tylko osoba, która spełnia warunki do przyznania wcześniejszej emerytury, mogłaby zwrócić się o przekazanie środków zgromadzonych w ofe na konto budżetu państwa.

Przystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego jest przeszkodą do przyznania emerytury w wieku 55 lat na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.

Podstawa prawna:

art. 88 Karty Nauczyciela,

art. 46 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Mikołaj Tomaszewski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK