| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Mam 60 lat i w tym roku chcę przejść na emeryturę. W Polsce pracowałam w latach 1968-1981 (14 lat). W 1982 r. wyjechałam z mężem do Francji. We Francji pracowałam nieprzerwanie od 1 stycznia 1983 r. do 31grudnia 2007 r. (25 lat). Jak ZUS obliczy wysokość mojej emerytury za okres pracy w Polsce? Nie udało mi się zgromadzić kwot wynagrodzeń za wszystkie lata pracy w Polsce.

ZUS rozpatrując wniosek o emeryturę w pierwszej kolejności próbuje ustalić podstawę wymiaru na ogólnych zasadach, czyli z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę.

WAŻNE!

U osób, które w stażu emerytalnym mają okresy zagraniczne, przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych nie uwzględnia się lat kalendarzowych, w których taka osoba przez cały rok była ubezpieczona za granicą.

Zasada ta dotyczy tylko okresów przebytych w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym lub w których także obowiązuje prawo wspólnotowe z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Państwem członkowskim UE, w którym obowiązują przepisy o koordynacji, jest m.in. Francja.

W ostatnim 20-leciu przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę nie podlegała Pani ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Dlatego ZUS nie będzie mógł w ten sposób ustalić podstawy wymiaru Pani emerytury.

Jeżeli w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym taka osoba zgłosiła wniosek o emeryturę, nie była ubezpieczona w Polsce, to podstawą wymiaru emerytury będzie przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowana osoba po raz pierwszy przystąpiła do ubezpieczenia za granicą.

Podstawę wymiaru Pani emerytury ZUS ustali z lat 1973-1982, ponieważ po raz pierwszy przystąpiła Pani do ubezpieczenia we Francji w 1983 r. ZUS zaliczy do podstawy wymiaru emerytury, oprócz okresów Pani pracy w latach 1973-1981, także 1982 r. (jako tzw. rok zerowy), w którym nie była Pani ubezpieczona w Polsce i nie miała Pani żadnych zarobków.

ZUS rozpatrując Pani wniosek o emeryturę:

obliczy sumę kwot podstaw wymiaru składek w okresie każdego roku z 10 kolejnych lat kalendarzowych: 1973-1982,

następnie obliczy stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonej za dany rok kalendarzowy, wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części procentu,

obliczy średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (wskaźnik wysokości podstawy wymiaru nie może być wyższy niż 250%) oraz

pomnoży przez ten wskaźnik obowiązującą kwotę bazową.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK