| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

RADA

ZUS nie doliczy tego okresu do stażu emerytalnego, ale może na Pana wniosek uwzględnić go w wysokości emerytury. Z tytułu okresu ubezpieczenia w Irlandii może Pan ubiegać się o emeryturę z Irlandii, po spełnieniu warunków wymaganych w przepisach prawnych tego państwa.

UZASADNIENIE

Emeryturę ustalają instytucje ubezpieczeń społecznych wszystkich państw, w których dana osoba pracowała (podlegała ubezpieczeniom społecznym). W Pana przypadku obowiązek rozpatrzenia wniosku o emeryturę mają instytucje ubezpieczeniowe Polski (ZUS) oraz Irlandii.

Ma Pan prawo do emerytury w Polsce na podstawie polskich okresów ubezpieczenia. W Irlandii nie ma Pan ustalonego prawa do emerytury. Z tytułu okresu ubezpieczenia w Irlandii może więc Pan ubiegać się o emeryturę z Irlandii, po spełnieniu warunków wymaganych w przepisach tego państwa.

Prawo wspólnotowe przewiduje w niektórych przypadkach możliwość uwzględnienia okresów ubezpieczenia uzyskanych w jednym państwie członkowskim do celów przyznania emerytury w innym państwie członkowskim. ZUS uwzględniłby Pana irlandzki okres ubezpieczenia, gdyby Pana staż emerytalny w Polsce był zbyt krótki do przyznania emerytury w Polsce. W takim przypadku byłaby Panu wypłacana przez ZUS emerytura obliczona proporcjonalnie do stosunku polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i irlandzkich okresów ubezpieczenia.

W Polsce ma Pan staż emerytalny, który wystarcza do uzyskania emerytury, więc ZUS nie musi uwzględniać okresów zagranicznych. Jednak, na Pana wniosek, ZUS może sprawdzić, czy uwzględnienie okresów irlandzkich pozwoliłoby Panu uzyskać korzystniejszą kwotę emerytury, ustaloną na podstawie pełnego stażu emerytalnego, który dla mężczyzny wynosi 25 lat. Pana emerytura została ustalona na podstawie 23 lat pracy. Jest to emerytura przy obniżonym stażu, której wysokość nie jest objęta gwarancją wypłaty emerytury minimalnej.

Mogłoby zatem okazać się, że ZUS po obliczeniu emerytury proporcjonalnej na podstawie okresów polskich i irlandzkich ustali Panu wyższą kwotę emerytury niż dotychczasowa. Jeżeli zwróci się Pan o przyznanie takiej emerytury, w pierwszej kolejności ZUS ustali kwotę teoretyczną emerytury, jaka przysługiwałaby Panu z tytułu 25 lat, wraz z ewentualnym podwyższeniem do kwoty najniższej emerytury w związku z tym, że ten łączny okres wynosi 25 lat (staż ten gwarantuje w Polsce podwyższenie do najniższego świadczenia). Następnie powyższą kwotę pomnoży przez iloraz długości polskich okresów i sumy polskich i irlandzkich okresów, czyli w tym przypadku przez 23/25.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK