| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

Andrzej Lewandowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Artykuł 364 rozporządzenia 574/72 przewiduje, że wniosek o świadczenia jest adresowany do instytucji jednego państwa członkowskiego. Jest to samodzielna zasada proceduralna, którą stosuje się niezależnie od respektowania postanowień przewidzianych w art. 361-3 aw szczególności zdanie pierwsze art. 361, które stanowi, że pracownik migrujący kieruje swój wniosek o świadczenie do instytucji, która znajduje się najbliżej, to jest instytucji miejsca zamieszkania. W efekcie, wniosek jest adresowany do instytucji jednego państwa członkowskiego. Jednak data jego złożenia staje się datą odniesienia do podjęcia procedur związanych z ustaleniem wysokości świadczeń na mocy ustawodawstw wszystkich zainteresowanych instytucji. Z drugiej strony, art. 361 zdanie pierwsze rozporządzenia 574/72, skoro przewiduje dla pracownika migrującego obowiązek zwracania się z wnioskiem o świadczenie do instytucji miejsca zamieszkania, głosi tylko pomocniczą zasadę proceduralną w celu ułatwienia pracownikowi podejmowanych przez niego kroków (czynności), których niezachowanie nie mogłoby być przeszkodą w ustalaniu wysokości świadczeń, o których mowa w rozporządzeniu. (Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 24 października 1996 r. w sprawie C 335/95 Piccard)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »