| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

Tak ustalona kwota zostanie porównana przez ZUS z kwotą dotychczas wypłacanej emerytury, a następnie ZUS podejmie wypłatę świadczenia korzystniejszego dla Pana. Gdyby w wyniku nowego ustalenia emerytury jej wysokość była niższa niż wysokość świadczenia pobieranego dotychczas, będzie Panu wypłacane dotychczasowe świadczenie.

Może Pan również złożyć wniosek o emeryturę w irlandzkim odpowiedniku ZUS. Gdyby okazało się, że 2-letni okres ubezpieczenia w Irlandii nie pozwala w Pana przypadku na przyznanie irlandzkiej emerytury, to do celów ustalenia prawa do emerytury zostanie doliczony polski okres ubezpieczenia, a tak ustalona emerytura irlandzka będzie wypłacana w kwocie proporcjonalnej (2/25 kwoty przyznanej za 25 lat ubezpieczenia w Irlandii).

Wniosek o doliczenie przez ZUS okresów irlandzkich, jak również o ustalenie emerytury irlandzkiej, można zgłosić w instytucji ubezpieczeniowej państwa zamieszkania. Jeśli mieszka Pan w Krakowie, może Pan zgłosić odpowiedni wniosek do Oddziału ZUS w Krakowie. Pana sprawą zajmie się jednak wyznaczona jednostka ZUS, tj. Oddział Wojewódzki w Warszawie - Centralne Biuro Obsługi Umów Międzynarodowych.

ZUS ustali Panu prawo do polskiej emerytury, jak również prześle wniosek o świadczenie irlandzkie do właściwej instytucji emerytalnej w tym kraju. Nie musi Pan również starać się o zaświadczenie potwierdzające irlandzki okres ubezpieczenia. Potwierdzenia tych okresów instytucja irlandzka dokonuje standardowo, na wniosek ZUS, na specjalnym formularzu E-205 (tylko ten tryb potwierdzania okresów zagranicznych do celów ustalenia emerytury jest prawnie wiążący dla instytucji irlandzkiej oraz dla ZUS).

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 45, art. 46 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2 ze zm.),

• art. 36 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1973 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 72.74.1 ze zm.),

• art. 8, art. 18, art. 27, art. 28, art. 53 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK