| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

Tak ustalona kwota zostanie porównana przez ZUS z kwotą dotychczas wypłacanej emerytury, a następnie ZUS podejmie wypłatę świadczenia korzystniejszego dla Pana. Gdyby w wyniku nowego ustalenia emerytury jej wysokość była niższa niż wysokość świadczenia pobieranego dotychczas, będzie Panu wypłacane dotychczasowe świadczenie.

Może Pan również złożyć wniosek o emeryturę w irlandzkim odpowiedniku ZUS. Gdyby okazało się, że 2-letni okres ubezpieczenia w Irlandii nie pozwala w Pana przypadku na przyznanie irlandzkiej emerytury, to do celów ustalenia prawa do emerytury zostanie doliczony polski okres ubezpieczenia, a tak ustalona emerytura irlandzka będzie wypłacana w kwocie proporcjonalnej (2/25 kwoty przyznanej za 25 lat ubezpieczenia w Irlandii).

Wniosek o doliczenie przez ZUS okresów irlandzkich, jak również o ustalenie emerytury irlandzkiej, można zgłosić w instytucji ubezpieczeniowej państwa zamieszkania. Jeśli mieszka Pan w Krakowie, może Pan zgłosić odpowiedni wniosek do Oddziału ZUS w Krakowie. Pana sprawą zajmie się jednak wyznaczona jednostka ZUS, tj. Oddział Wojewódzki w Warszawie - Centralne Biuro Obsługi Umów Międzynarodowych.

ZUS ustali Panu prawo do polskiej emerytury, jak również prześle wniosek o świadczenie irlandzkie do właściwej instytucji emerytalnej w tym kraju. Nie musi Pan również starać się o zaświadczenie potwierdzające irlandzki okres ubezpieczenia. Potwierdzenia tych okresów instytucja irlandzka dokonuje standardowo, na wniosek ZUS, na specjalnym formularzu E-205 (tylko ten tryb potwierdzania okresów zagranicznych do celów ustalenia emerytury jest prawnie wiążący dla instytucji irlandzkiej oraz dla ZUS).

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 45, art. 46 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2 ze zm.),

• art. 36 rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1973 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 72.74.1 ze zm.),

• art. 8, art. 18, art. 27, art. 28, art. 53 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »