| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Trybunał orzekł, że powyższy przepis traci moc obowiązującą po 12 miesiącach od daty ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Mają one doprowadzić do zmiany wspomnianego art. 29 ust. 1, aby umożliwić nabycie prawa do emerytury przez mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Tym samym ZUS będzie przyznawał emeryturę wymienionej grupie mężczyzn najwcześniej od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Po orzeczeniu Trybunału mężczyźni spełniający warunki wskazane w wyroku występowali do oddziałów ZUS z wnioskami o przyznanie emerytury. Zgodnie z obowiązującym obecnie stanem prawnym wnioski te załatwiano odmownie.

Zdaniem ZUS także sądy powinny przyznawać prawo do świadczeń od daty wejścia w życie znowelizowanego przepisu, jeśli sprawa trafiła do jego rozpatrzenia i do dnia wejścia nowelizacji w życie nie byłaby rozstrzygnięta. W przypadku zaś, gdy sąd zasądziłby emeryturę, oddział ZUS powinien składać apelację.

Po znowelizowaniu przepisu art. 29 ust. 1 osoba zainteresowana będzie musiała zgłosić ponowny wniosek o emeryturę w przypadku, gdy przed datą wejścia w życie nowelizowanego przepisu:

wydano decyzję odmawiającą ustalenia prawa do emerytury,

zapadł wyrok oddalający roszczenie osoby zainteresowanej,

zainteresowany wycofał odwołanie lub apelację z sądu.

Prawo do emerytury zostanie ustalone wówczas na zasadach ogólnych, tj. od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie znowelizowanego art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »