| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak ZUS ustali podstawę wymiaru renty przyznanej ponownie po 5 latach przerwy

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru renty przyznanej ponownie po 5 latach przerwy

W okresie od czerwca 1995 r. do czerwca 2002 r. pobierałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Następnie prowadziłem działalność gospodarczą. Obecnie choruję na nowotwór złośliwy i w marcu 2008 r. skończy mi się 182 dni zasiłku chorobowego. Jak ZUS obliczy mi rentę, jeżeli w okresie 20 lat wstecz, tj. do 1987 r. nie mam kolejnych 10 lat pracy? Mogę udowodnić zarobki z 10 kolejnych lat, ale do 1982 r. Wybranie 20 różnych lat jest dla mnie niekorzystne, bo część zakładów pracy nie ma wszystkich dokumentów i wskazane zarobki z tych okresów nie są pełne (np. zaświadczenia są wystawiane na podstawie akt osobowych, więc uwzględniają tylko płacę zasadniczą bez podania kwoty premii regulaminowej lub uznaniowej). Czy ZUS może brać pod uwagę moje zarobki z 10 kolejnych lat, np. 1984-1994? Liczenie brakujących lat jako 0% jest dla mnie krzywdzące.

Warto zbadać, który wariant ustalenia podstawy wymiaru (z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat do 2007 r., czy z 20 lat dowolnie wybranych) będzie w Pana przypadku najkorzystniejszy. Jeżeli we wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy wskaże Pan, aby ZUS wybrał najkorzystniejszy wariant i do wniosku dołączy Pan wszystkie posiadane dokumenty, to ZUS ustali korzystniejszy dla Pana wariant obliczeń.

Pana prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustało w 2002 r., a stan zdrowia pogorszył się w 2007 r., czyli po upływie 18 miesięcy od ustania prawa do renty. Dlatego ZUS nie będzie mógł ustalić wysokości renty od podstawy wymiaru poprzednio przyznanej renty, uwzględniającej waloryzacje.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy zostanie ustalone od zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego. Jeśli wniosek o rentę zostanie zgłoszony nie wcześniej niż w marcu 2008 r., wówczas renta zostanie obliczona od kwoty bazowej 2275,37 zł.

Podstawa prawna:

• art. 15-16, art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Agata Konarska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »