| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

RADA

Będzie Pan mógł żądać odsetek od zaległych świadczeń od ZUS, jeżeli sąd w wyroku stwierdził, że to ZUS jest odpowiedzialny za opóźnienie w przyznaniu renty.

UZASADNIENIE

Jeżeli sąd stwierdził, że ZUS ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przyznaniu renty, może Pan żądać wypłaty odsetek ustawowych od dnia wydania orzeczenia komisji lekarskiej ZUS, który powinien w tym przypadku zostać potraktowany jako data wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W przeciwnym razie ewentualna wypłata odsetek będzie możliwa dopiero od dnia, w którym ZUS przekroczy termin na wydanie decyzji liczony od wpływu prawomocnego wyroku sądowego.

W przypadku świadczeń emerytalno-rentowych zasadą jest, że ZUS jest zobowiązany wydać decyzję w sprawie prawa do określonego świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli ZUS nie dotrzyma terminu, jest zobowiązany do zapłaty odsetek ustawowych za każdy dzień zwłoki. Dlatego ważne jest ustalenie daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeszcze trudniej ustalić taką okoliczność, gdy decyzja ZUS została wydana na podstawie wyroku sądu. Za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się dzień wpływu również prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.

Do niedawna ZUS uznawał, że ta regulacja w każdym przypadku zwalania ZUS z zapłaty odsetek za zwłokę w przyznaniu świadczenia, przypadającą na czas trwania postępowania sądowego. Odsetki za ten okres były płacone tylko wtedy, gdy ZUS został do tego wprost zobowiązany orzeczeniem sądu. Jeżeli sąd nie orzekł o odsetkach za opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia lub jego wysokości, ZUS ustalał i płacił odsetki dopiero w razie niedotrzymania ustawowego terminu na wydanie decyzji, która uwzględniała wydany wyrok (a więc wspomnianych 30 dni).

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 września 2007 r. (P 11/07 OTK-A 2007/8/97, DzU nr 175, poz. 1235) uznał, że za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uznaje się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia sądu tylko w sytuacji, gdy ZUS nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie tych okoliczności. ZUS w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zmienił swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie naliczania odsetek.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK