| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

Decydującym kryterium o ustaleniu daty, od której ZUS ma wypłacić odsetki, jest orzeczenie sądu, że to ZUS ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przyznaniu lub wypłacie świadczenia. Dlatego jeśli sąd uzna w konkretnym wyroku, że opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia lub jego wysokości spowodowane było okolicznościami, za które odpowiada ZUS, to termin na wydanie decyzji i podjęcie wypłaty świadczenia ZUS będzie liczył tak, jakby zainteresowany nie odwołał się do sądu. Za datę wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji ZUS będzie w takim przypadku uznawał ostatnią datę wynikającą z postępowania przed ZUS, które - gdyby było prowadzone prawidłowo - zostałoby zakończone wydaniem decyzji ustalającej prawo do świadczenia lub jego wysokości i podejmującej wypłatę świadczenia (np. dzień, w którym orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stanowi podstawę do wydania decyzji, dzień wydania orzeczenia przez komisję lekarską ZUS).

Jeśli natomiast sąd, wydając wyrok, nie orzekł o odpowiedzialności ZUS za opóźnienie w ustaleniu lub w wypłacie świadczenia, ZUS nie zapłaci odsetek za okres postępowania sądowego. Termin, którego niedotrzymanie będzie powodowało konieczność naliczenia ustawowych odsetek za zwłokę, będzie liczony od daty wpływu prawomocnego orzeczenia sądu do ZUS (lub od jeszcze późniejszej daty, jeśli wydanie prawomocnego wyroku nie było wyjaśnieniem ostatniej okoliczności w sprawie). Dopiero w razie niedotrzymania ustawowego terminu (30 dni) na wydanie decyzji uwzględniającej orzeczenie organu odwoławczego ZUS będzie płacił odsetki za każdy dzień zwłoki.

Podstawa prawna:

•  art. 118 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Maria Gałecka

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK