| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Reforma emerytalna

Reforma emerytalna

Dokończenie reformy emerytalnej wymaga przeprowadzenia wielu prac legislacyjnych, które muszą zakończyć się w 2008 r.

Głównym założeniem reformy emerytalnej było stworzenie trójfilarowego systemu, a tym samym zapewnienie ubezpieczonym wypłaty ich przyszłego świadczenia z różnych źródeł.

Konstrukcja trójfilarowego systemu powstała po wejściu w życie następujących aktów prawnych:

• ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

• ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,

• ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

• ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych oraz

• ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.

Z założenia emerytura z tzw. nowego systemu ma składać się z 2 części, wypłacanych z I i II obowiązkowego filaru emerytalnego. Ubezpieczony może także skorzystać z tzw. III filaru emerytalnego, który jest dobrowolny.

Cechą charakterystyczną nowego systemu jest to, że wysokość przyszłego świadczenia uzależniona jest od wysokości składki wnoszonej do systemu. Jej wymiar więc zależy od sumy składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz od wielkości kapitału zgromadzonego w otwartym funduszu emerytalnym.

Zasady działania nowego systemu nie objęły wszystkich ubezpieczonych. Decydująca w tym zakresie jest data urodzenia. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. pozostały w starym systemie emerytalnym i ich świadczenia obliczane są według starych zasad. Natomiast osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. będą miały obliczone świadczenie według nowego systemu, zwanego systemem zdefiniowanej składki.

Z tej drugiej grupy ubezpieczonych w przepisach wyodrębniono grupę urodzonych między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1969 r., którym ustawodawca pozostawił wybór w kwestii przystąpienia do II filaru emerytalnego.

Mogą oni przekazać część składki do otwartego funduszu emerytalnego lub pozostawić ją w całości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dokończenie trwającej od przeszło 9 lat reformy emerytalnej jest o tyle istotne, że od 1 stycznia 2009 r. powinny zostać uruchomione mechanizmy wypłat emerytur z II filaru emerytalnego. Poza tym do końca 31 grudnia 2008 r. mają obowiązywać przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Na ustawodawcy ciąży obowiązek stworzenia przepisów regulujących tę kwestię i ustanowienia dla tej grupy ubezpieczonych emerytur pomostowych (art. 24 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Istotnym problemem jest określenie nowego sposobu ustalenia wysokości rent, które powinny być skorelowane z zasadami ustalania wysokości emerytur w nowym systemie.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »