| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które wykonują działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2008 r. zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

Z uwagi na niską wysokość pobieranych świadczeń rentowych wśród osób fizycznych wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą jest wielu rencistów, którzy chcą uzupełnić skromne dochody z renty dochodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Czynnikiem, który dotychczas zachęcał ich do tej formy zarobkowania, była niewątpliwie okoliczność, że z tytułu działalności gospodarczej nie trzeba było płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Z początkiem 2008 r. ten stan rzeczy uległ jednak zmianie w stosunku do niektórych przedsiębiorców będących rencistami.

Od 1 stycznia 2008 r.

Na mocy art. 9 ust. 4c ustawy systemowej obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych zostały objęte osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na to, czy jest to renta z tytułu częściowej czy całkowitej niezdolności do pracy. Objęcie tych osób obowiązkiem ww. ubezpieczeń sprawiło, że na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy systemowej podlegają oni także obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego. Jedynie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, na swój wniosek.

Zarówno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak i ZUS stanęły na stanowisku, że art. 9 ust. 4c ustawy systemowej odnosi się tylko do tych przedsiębiorców, którzy mają ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Tym samym od 1 stycznia 2008 r. - w ocenie obydwu przywołanych instytucji państwowych - obowiązkiem ubezpieczeń społecznych nie zostali objęci ci przedsiębiorcy, którzy mają ustalone decyzją innego organu rentowego niż ZUS prawo do:

• renty z tytułu niezdolności do służby (np. wojskowa lub policyjna renta inwalidzka),

• rolniczej renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznanej na podstawie przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 1998 r. nr 7, poz. 25 ze zm.).

Nie uległa również zmianie sytuacja prawna w zakresie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców uprawnionych do renty rodzinnej. Nadal tacy przedsiębiorcy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają dobrowolnie.

Obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego przedsiębiorcy, mający ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego, podlegają tylko do dnia nabycia prawa do emerytury. Oznacza to, że z dniem, który w decyzji organu rentowego został wskazany jako dzień uzyskania przez przedsiębiorcę - rencistę prawa do emerytury, ubezpieczenia społeczne stają się dla niego ponownie dobrowolne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK