| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Odprawa pieniężna nauczyciela

Odprawa pieniężna nauczyciela

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej i mam 30-letni okres zatrudnienia, w tym jako nauczyciel 25 lat. Podczas badań okresowych lekarz stwierdził, że jestem niezdolny do pracy na stanowisku nauczyciela. Pracodawca rozwiązał ze mną stosunek pracy i wypłacono mi odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Złożyłem wniosek o emeryturę, którą uzyskałem. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o odprawę emerytalną dla nauczycieli?

Nie. Przepisy ustawy Karta Nauczyciela nie przewidują dla nauczycieli, którzy otrzymali odprawę z tytułu niezdolności do pracy na stanowisku nauczyciela, dodatkowo wypłaty odprawy emerytalnej. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy stosunek pracy z tym nauczycielem ulega rozwiązaniu.

Jak wynika z art. 28 ust. 1 tej ustawy, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyny określonej w art. 23 ust. 1 pkt 3, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy - za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, której wysokość nie może przekroczyć jednak 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

W przedstawionym stanie faktycznym powodem rozwiązania stosunku pracy była niezdolność nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, a nie przejście nauczyciela na emeryturę. Fakt podjęcia przez nauczyciela decyzji o skorzystaniu ze świadczenia emerytalnego nie powoduje w tym przypadku zmiany trybu rozwiązania stosunku pracy.

W tej sytuacji nauczyciel ma tylko prawo do odprawy pieniężnej zgodnie z art. 28 ust. 1 Karty Nauczyciela, nie przysługuje mu natomiast odprawa przewidziana w art. 87 Karty, gdyż rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z innych przyczyn i w innych sytuacjach niż te, które stwarzają uprawnienia do odprawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »