| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura górnicza (cz. 2)

Emerytura górnicza (cz. 2)

Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat.

Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które do 31 grudnia 2008 r. nie spełnią warunków do emerytury górniczej na zasadach, które obowiązywały dotychczas, uprawnienia do emerytury górniczej ustalane są na podstawie obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. przepisów art. 50a-50e ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.; zwanej dalej ustawą emerytalną). Wskazane przepisy nie zawierają żadnego ograniczenia czasowego w tym względzie.

Emerytura bez względu na wiek z art. 50e

Przepis art. 50e ustawy emerytalnej określa, że prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat. Do okresów pracy zalicza się także okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które zostało wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy.

Ponadto prawo do emerytury górniczej na podstawie art. 50a i 50e ustawy emerytalnej przysługuje pod warunkiem, że pracownik nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Prawo do tego świadczenia również nie jest ograniczone żadną datą graniczną.

Emerytura w obniżonym wieku

Przepisy art. 39 ustawy emerytalnej w odniesieniu do osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., niespełniających warunków do górniczej emerytury, przewidują możliwość obniżenia wieku emerytalnego wynoszącego dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat - o 6 miesięcy za każdy pełny rok pracy górniczej wymienionej w przepisach tego artykułu.

Obniżenie wieku emerytalnego możliwe jest, jeżeli osoby te mają co najmniej 5 lat:

• pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy albo

• pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy emerytalnej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki.

Okresy te mogą być sumowane. Wiek emerytalny może być obniżony nie więcej niż o 15 lat, tj. maksymalnie do 45 lat dla kobiety i 50 lat dla mężczyzny. Ogólny staż, jaki należy udowodnić, to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK