| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura górnicza (cz. 2)

Emerytura górnicza (cz. 2)

Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat.

Wcześniejsza emerytura na podstawie art. 39 ustawy emerytalnej może być przyznana również osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., jeżeli osoby te spełnią podane wyżej warunki do 31 grudnia 2008 r. oraz jeżeli nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w tym funduszu, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Ustalanie wysokości emerytury górniczej

W myśl art. 51 ustawy emerytalnej przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur, o których mowa w art. 50a lub 50e ustawy emerytalnej, stosuje się następujące przeliczniki:

• 1,5 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy,

• 1,8 za każdy rok pracy, o której mowa w art. 50d ustawy emerytalnej,

• 1,4 za każdy rok pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, o której mowa  w art. 50c ust. 1 pkt 1-3 i 5-9 ustawy emerytalnej, wykonywanej częściowo na powierzchni i częściowo pod ziemią,

• 1,2 za każdy rok pracy, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy emerytalnej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego, w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego.

Przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur łączny okres pracy obliczony z zastosowaniem przeliczników, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się w wymiarze nie dłuższym niż 45 lat. Okresy pracy górniczej przekraczające powyższy limit mogą być jednak wykorzystane przy ustalaniu wysokości górniczej emerytury jako okresy składkowe na ogólnych zasadach (przelicznik 1,0). Taką wykładnię obecnego art. 51 ust. 2 przyjęły organy rentowe po wydaniu uchwały składu 7 sędziów SN z 3 grudnia 1997 r. (III ZP 41/97, OSNP 1998/11/339).

Przelicznik za okresy prac górniczych znajduje również zastosowanie przy ustalaniu wysokości emerytur górniczych w stosunku do osób, które do końca 2008 r. spełnią warunki do świadczeń określonych w art. 34 lub 48-49 ustawy emerytalnej.

Górnicy są jedyną grupą ubezpieczeniową, która zachowała uprawnienia do ustalania wysokości emerytury na starych zasadach, łącznie z korzystnymi przelicznikami.

Przy ustalaniu wysokości emerytury innej niż górnicza (tzn. na warunkach art. 27-29, 32 i art. 39 ustawy emerytalnej) stosuje się przeliczniki pracy górniczej wymienione w art. 52 ust. 1 ustawy emerytalnej (tj. 1,5 i 1,8) pod warunkiem wykonywania takiej pracy co najmniej przez 5 lat. Limit maksymalnego uwzględnienia okresów pracy górniczej obliczonych z powyższymi przelicznikami wynosi 40 lat.

Przeliczniki te to:

• 1,5 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy,

• 1,8 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią, o której mowa w art. 50d ust. 1 ustawy emerytalnej.

Aldona Ignatowska

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK