| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy wniosek o emeryturę trzeba złożyć do końca 2008 roku

Czy wniosek o emeryturę trzeba złożyć do końca 2008 roku

Jestem nauczycielem. Już w 2007 roku spełniłam warunki do skorzystania z wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela. Obecnie mam 52 lata i 31 lat pracy. Z wcześniejszej emerytury chciałabym skorzystać, ale dopiero za trzy - cztery lata. Niestety należę do OFE. W OFE twierdza, że mogę się z niego wypisać tylko za pośrednictwem ZUS, składając wniosek o przyznanie emerytury do końca 2008 r. Czy to prawda, że muszę w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę?

Nie. Osoby urodzone po 1948 roku warunki dotyczące ogólnego stażu pracy i pracy nauczycielskiej muszą spełnić do końca 2008 r. Natomiast po tej dacie, ale przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, mogą złożyć wniosek o emeryturę.

Emerytura bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela przysługuje ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., jeżeli warunek dotyczący stażu ogólnego i stażu szczególnego (30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze albo w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym) zostanie spełniony nie później niż do 31 grudnia 2008 r., a także, gdy nauczyciel nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa oraz rozwiąże stosunek pracy.

W przypadku ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. do końca 2008 r muszą być spełnione warunki dotyczące stażu ogólnego i stażu szczególnego. Nie dotyczy to natomiast rozwiązania stosunku pracy, złożenia wniosku o emeryturę i wniosku o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.

Zatem będzie pani mogła skorzystać z wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela po 2008 roku po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy i złożeniu wniosku o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa wraz z wnioskiem o emeryturę. Warunki stażu ogólnego i stażu nauczycielskiego zostaną bowiem spełnione do 31 grudnia 2008 r.

Jeśli chce mieć pani obliczoną emeryturę według starych zasad, wniosek może być złożony po 2008 roku, ale przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Nauczyciel, urodzony po 31 grudnia 1948 r., który zgłosi wniosek o emeryturę mając ukończone 60 lat życia - kobieta, a mężczyzna mając ukończone 65 lat, będzie miał obliczoną emeryturę na nowych zasadach.

MONIKA BUGAJ-WOJCIECHOWSKA

specjalista od ubezpieczeń społecznych

PODSTAWA PRAWNA:

• Art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK