| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Dodatki do emerytur i rent w 2017 r.

Dodatki do emerytur i rent w 2017 r.

Po waloryzacji emerytur i rent, która nastąpiła 1 marca 2017 roku, podwyższeniu uległy nie tylko podstawowe świadczenia wypłacane emerytom i rencistom, ale również świadczenia dodatkowe.

Według aktualnych przepisów coroczna waloryzacja ustalana jest na podstawie dwóch wskaźników: realnego wzrostu płac i inflacji. Rząd zdecydował niedawno, że ten pierwszy będzie na poziomie ustawowego minimum. Oznacza to, że najbiedniejsi seniorzy otrzymają w 2017 roku tylko kilka złotych miesięcznie więcej.

Komu przysługuje dodatek?

Dodatki do emerytur i rent przysługują osobom, które pobierają świadczenia emerytalne i rentowe oraz spełniają warunki określone w ustawie.

  • Dodatek pielęgnacyjny- najpopularniejszy dodatek przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy taka osoba została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji. Po drugie, gdy skończyła 75 lat.
  • Dodatek dla sierot zupełnych- przysługuje do renty rodzinnej, do której uprawniona jest sierota zupełna. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej niż jedna sierota zupełna - wspomniany dodatek jest przyznawany i wypłacany dla każdej z tych sierot.
  • Dodatek kombatancki - przysługuje kombatantom i innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, przyznawany jest na podstawie zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
  • Dodatek za tajne nauczanie –  przysługuje osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Osobie uprawnionej jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki.

  • dodatek kompensacyjny – (15 proc. dodatku kombatanckiego), przysługuje kombatantom oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Emeryci i renciści mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki do świadczeń, większość z nich jest wydawana na wniosek zainteresowanego, ale są również takie, które zostają wydawane z urzędu, np. dodatek pielęgnacyjny, po ukończeniu 75 roku życia.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Wysokość dodatków do emerytur i rent po 1 marca 2017 r.

Wynoszą one obecnie:

  • dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek za tajne nauczanie - 209,59 zł
  • dodatek dla sieroty zupełnej - 393,93 zł
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i niezdolnego do samodzielnej egzystencji- 314,39 zł
  • dodatek kombatancki, maksymalne świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy - górników, maksymalne świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym - 209,59 zł,
  • dodatek kompensacyjny stanowiący 15 proc. kwoty dodatku kombatanckiego - 31,44 zł.

Dodatek jest wypłacany miesięcznie, wraz z emeryturą lub rentą. Można go też otrzymać kwartalnie, w trzecim miesiącu kwartału w przypadku zawieszenia wypłaty emerytury lub renty.

Podstawa prawna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK