| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Zobacz też: Zatrudnienie

Czy bieżące sprawy będą rozpatrywane po nowemu

Od dziewięciu lat pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Miesiąc temu ZUS przysłał mi pismo, że źle policzyli mi emeryturę. Podobno się pomylili o dwieście złotych na moją korzyść. Teraz organ domaga się zwrotu pieniędzy, które jakoby nienależnie pobieram. Przecież to nie ja liczyłem sobie sam świadczenie, tylko urzędnicy korzystający ze specjalnych programów komputerowych. Jednocześnie słyszałem, że posłowie już uchwalili przepisy zabraniające ZUS bezterminowej zmiany już prawomocnych decyzji. Czy będę mógł skorzystać z nowego prawa?

TAK

Nowelizacja ustawy emerytalnej w sposób jednoznaczny stwierdza, że do postępowań niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustaw w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Zasada ta dotyczy więc spraw toczących się na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu UbezpieczeńSpołecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.), ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2016 r. poz. 277 ze zm.). Takie same zasady będą dotyczyć pobierających świadczenia na podstawie ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2016 r. poz. 708 ze zm.) oraz ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2016 r. poz. 1037 ze zm.). Przy czym warto wiedzieć, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat.

Podstawa prawna

Art. 5 ustawy z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Zobacz też: Urlopy

Czy wprowadzenie w błąd ZUS będzie podstawą do zmiany decyzji

Pobieram rentę rodzinną po mojej zmarłej matce. Kiedy przeglądałam rodzinne dokumenty, zauważyłam, że niektóre zaświadczenia od pracodawców są poprawione. Obawiam się, że ZUS może dojść do tego, że nie wszystko, co napisałam we wniosku o rentę, jest zgodne z prawdą. Słyszałam, że Sejm uchwalił przepisy zabraniające ZUS zmiany decyzji, kiedy świadczenie jest wypłacane. Czy będzie mieć prawo zmienić mi wysokość wypłaty, jeśli ustali, że dokumenty mogły być sfałszowane?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK