| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Podstawa prawna

Art. 21 ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 38)

Art. 88 ust 2 a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379)

Zobacz też: Zbiorowe prawo pracy

Czy obniżony wiek skraca okres ochronny

Pracuję w zakładzie przetwórczym. W tym roku kończę 60 lat, ale nie chcę iść jeszcze na emeryturę. Czy będę musiała odejść z pracy, bo z obniżeniem wieku emerytalnego została skrócona ochrona przed zwolnieniem?

NIE

Ustawa wprowadzająca obniżenie wieku emerytalnego wprowadziła gwarancję ochrony przedemerytalnej do czasu ukończenia odpowiedniego dla danego rocznika podwyższonego wieku emerytalnego.

Podstawa prawna

Art. 28 ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 38)

Art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666)

OCHRONA RENCISTÓW I EMERYTÓW

Czy ZUS będzie bezterminowo zmieniać decyzję

Złożyłam wniosek o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Oprócz dokumentacji medycznej muszę dostarczyć wszystkie dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia. Obawiam się jednak, czy ZUS mi nie zmniejszy wypłaty, jeśli za kilka lat okaże się, że coś w moich dokumentach nie będzie się zgadzać lub pojawią się nowe fakty. Znam taki przypadek: moja sąsiadka miała zmniejszoną emeryturę po kilku latach, bo ZUS zmienił zdanie co do sposobu zaliczenia konkretnego okresu ubezpieczenia. Kobieta popadła w długi po tym, jak jej świadczenie zostało zmniejszone, i musiała oddać różnicę. Czy w przyszłości będzie to możliwe?

NIE

Nowelizacja ustawy emerytalnej, która ogranicza uprawnienia ZUS, to efekt uwzględnienia wskazówek zawartych w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 lutego 2012 r. (sygn. akt K 5/11). Sentencja powołanego orzeczenia została opublikowana w Dz.U. z 8 marca 2012 r. poz. 251. Uznany za niekonstytucyjny art. 114 ust. 1a umożliwiał organowi rentowemu bezterminową zmianę już prawomocnej decyzji, jeśli po kilku latach okazało się, iż przedłożone dowody nie dawały podstaw do ustalenia prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości. Teraz będzie to możliwe w określonym przedziale czasowym. Po wejściu w życie nowych przepisów ZUS będzie miał 5 lat na zmianę prawomocnej decyzji, jeżeli pojawią się nowe dokumenty czy dowody. Taka sama sytuacja będzie wówczas, kiedy decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone, zmienione albo stwierdzono jego nieważność.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK