| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Zobacz też: Wypowiedzenie

OBNIŻKA RENT I EMERYTUR SB

Czy renta rodzina po esbeku będzie zmniejszona

Jestem wdową po funkcjonariuszu Służby Bezpieczeństwa. Po jego śmierci złożyłam wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Dopiero kiedy odbierałam decyzję, dowiedziałam się, czym zajmował się mój mąż. Nigdy w domu nie mówił o swojej pracy. Teraz dowiedziałam się z mediów, że jako wdowa po funkcjonariuszu Służby Bezpieczeństwa będę mieć zmniejszone świadczenie. I to już od 1 października. Nie bardzo rozumiem, dlaczego mam być karana za jego pracę, o której nic nie wiedziałam. Czy to prawda?

TAK

Renta rodzinna przysługująca po osobie, która pełniła służbę na rzecz totalitarnego państwa i która pozostawała w służbie przed 2 stycznia 1999 r., będzie obliczana od nowej podstawy. Będzie ona określana w oparciu o świadczenie, które przysługiwałoby zmarłemu według obowiązujących przepisów. Przy czym wysokość renty rodzinnej nie może być wyższa niż miesięczna kwota przeciętnej renty rodzinnej wypłaconej przez ZUS, obliczonej za ostatni miesiąc kwartał poprzedzający datę ogłoszenia ustawy zmieniającej. Miesięczna kwota przeciętnej renty rodzinnej podlega waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Od 1 marca 2017 r. kwota przeciętnej renty rodzinnej zostanie podwyższona wskaźnikiem waloryzacji wysokości 100,44, ale nie mniej niż o kwotę 10 zł.

Podstawa prawna

Art. 1–2 ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2016 r., poz. 2270).

Czy renta po bohaterze zostanie bez zmian

Mój syn zginął w czasie wykonywania tajnej misji. Pobieram po nim rentę. I boję się, że moja wypłata zostanie zmniejszona. Czy będzie specjalna ochrona dla rodzin osób, które zginęły na służbie?

TAK

Nie będzie obniżana renta rodzinna przysługująca po funkcjonariuszu, który po 31 lipca 1990 r. zaginął w związku z pełnieniem służby lub poniósł śmierć w wypadku pozostającym w związku z pełnieniem służby.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK