| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta socjalna 2015

Renta socjalna 2015

Dnia 1 marca 2015 roku renta socjalna wzrośnie o 30,24 zł, czyli będzie wynosić 739, 58 zł. Co istotne, po nowelizacji ustawy nie trzeba zamieszkiwać w Polsce, aby pobierać świadczenie.

W przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej.

W przypadku przekroczenia 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z kwartał kalendarzowy ostatni ogłoszony przez Prezesa GUS-s do celów emerytalnych uprawnienie do odbierania renty socjalnej ulegnie zawieszeniu.

Przy obliczaniu miesięcznego przychodu będzie brać się pod uwagę działalność zarobkową powodującą obowiązek ubezpieczenia społecznego wykonywana w Polsce czy za granicą.

Zapytaj na FORUM

Jak oblicza się dochód uzyskany za granicą?

Ze względu na zmianę przepisów należało określić sposób obliczania przychodu uzyskanego za granicą na złote polskie. Będzie on liczony zgodnie z kursem ogłoszonym przez NBP z ostatniego roboczego miesiąca, w którym przychód został osiągnięty.

Wysokość renty socjalnej

Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli uprawniona osoba pobiera rentę rodzinną i rentę socjalną, łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Do 28 lutego 2015 r. renta socjalna będzie wynosić 709,34 zł (84% z 844,45 zł). Następnie dnia1 marca 2015 r. dojdzie do waloryzacji emerytur i rent. W jej wyniku renta socjalna od marca 2015 r. wrośnie o 30,24 zł i wyniesie 739,58 zł brutto (84% z 880,45 zł).

Podwyższenie renty socjalnej będzie dokonywane przez ZUS lub organ emerytalno-rentowy z urzędu, bez konieczności składania wniosku przez świadczeniobiorcę.

Zmiany w waloryzacji emerytur i rent

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK