| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zmiany w dorabianiu do emerytury

Zmiany w dorabianiu do emerytury

W efekcie zmiany od 1 września kwoty przychodu powodującej zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych, emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej niż dotychczas, aby nie stracić prawa do pobieranych świadczeń.

Dość powszechne wśród emerytów i rencistów jest dorabianie do otrzymywanych świadczeń. Zaznaczyć należy, iż emerytów i rencistów obowiązują progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie otrzymywanej emerytury czy renty, a które zmieniają się raz na kwartał. Wpływ na zmianę wysokości przychodu emeryta i rencisty, powodującą zmniejszenie lub zawieszenie pozyskiwanych świadczeń emerytalnych czy rentowych, ma przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Zarobki emerytów i rencistów nie mogą bowiem przekroczyć 70% i 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Waloryzacja emerytur w 2015 r.

Zgodnie więc z obowiązującymi zasadami, od 1 września 2014 r. zmianie uległa kwota przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów. Kwota bazowa bowiem, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2014 r. wynosi 3739.97 zł. W efekcie, jak już wspomniano, emeryci i renciści będą mogli dorabiać mniej niż dotychczas, aby nie stracić pobieranych świadczeń. Od 1 września 2014 r. więc, dolny próg zarobkowy wynosi 2618 zł, zaś górny 4862 zł. Oznacza to spadek limitów zarobkowych w stosunku do okresy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2014 r. odpowiednio o 108,80 zł w przypadku niższego progu zarobkowego i 201,90, w przypadku wyższego progu zarobkowego.

Wskazane progi zarobkowe oznaczają, iż gdy przychód dorabiającego emeryta i rencisty przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, prawo do pobieranego świadczenia ulegnie zawieszeniu. W przypadku zaś, gdy przychód dorabiającego emeryta lub rencisty przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zaś nie przekroczy 130 proc. jego wartości, pobierane świadczenie ulegnie zmniejszeniu, z zastrzeżeniem kwoty maksymalnego zmniejszenia. W przypadku emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy można bowiem maksymalnie zmniejszyć o  Świadczenia można bowiem maksymalnie zmniejszyć o 557,91 zł. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, zmniejszenie może wynosić 418,46 zł. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby zaś, zmniejszenie – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK