| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz osoby wskazane przez członka OFE. Członek OFE może dokonać takiego wskazania już przy przystępowaniu do funduszu bądź w trakcie gromadzenia w nim oszczędności (wzór dyspozycji jest częścią umowy z OFE). Co istotne, zawsze może dokonywać zmian wskazanych osób bądź zupełnie zrezygnować z ich wskazywania.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Spadkobiercy prawni to:

  • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
  • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
  • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
  • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Warto zaznaczyć, że zarówno spadkobiercy prawni jak i wskazane przez członka OFE inne osoby będą dziedziczyły środki zgromadzone w funduszu jedynie wówczas, gdy członek OFE umrze jeszcze przed przyznaniem mu świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku przejścia osoby uprawnionej na emeryturę jej śmierć nie uprawnia wskazanych osób do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

OFE czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Powiadomienie o śmierci ubezpieczonego

Aby doszło do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE przez wskazane w specjalnym oświadczeniu osoby, należy powiadomić o śmierci osoby ubezpieczonej Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające funduszem emerytalnym zmarłego. Dostarcza się również w tym celu skrócony akt zgonu bądź jego poświadczoną kopię.

Przypadek dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka zmarłego członka funduszu emerytalnego został opisany w odrębnym artykule (Czytaj: Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka). Istnieje jeszcze inna grupa podmiotów, które dziedziczą na innych zasadach. Jak do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE dochodzi w przypadku wskazania przez zmarłego członka funduszu uprawnionych osób?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dziedziczenie środków przez osoby wskazane przez zmarłego

Zmarły wskazując osoby uprawnione do dziedziczenia, zaznacza udziały procentowe każdej z wymienionych osób. Po jego śmierci uprawnieni otrzymają środki pieniężne w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy lub przelew). W odróżnieniu od sytuacji dziedziczenia przez małżonka, inne osoby, które zostały wskazane przez zmarłego członka OFE, mają więcej obowiązków informacyjnych. Oprócz przedstawienia Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego skróconego aktu zgonu w oryginale lub poświadczonej kopii, należy przedłożyć:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK