| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz inne, dowolne osoby wskazane przez członka OFE. W jaki sposób dochodzi do dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka?

Osoby uprawnione do dziedziczenia

Istnieje krąg osób, które w przypadku śmierci członka OFE mogą ubiegać się o wypłatę środków zgromadzonych w funduszu. Należą do nich:

  • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
  • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
  • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
  • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Zapisz się na nasz newsletter

Dodatkowe osoby dziedziczące środki z OFE

Członek OFE może wskazać, które osoby, oprócz spadkobierców prawnych, otrzymają w spadku po nim środki zgromadzone w OFE. Może dokonać tego już na etapie przystępowania do funduszu bądź później. Przewiduje się również możliwość zmiany decyzji bądź zupełnego odstąpienia od wcześniejszych postanowień w tym przedmiocie. Wzór decyzji zawiera umowa z OFE.

Czas dziedziczenia

Przejście na emeryturę powoduje ustanie prawa do dziedziczenia. Oznacza to, że w sytuacji przejścia przez osobę uprawnioną na emeryturę, nie ma możliwości dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE dotyczy okresu ich gromadzenia.

Procedura

Istotną informacją jest sposób dziedziczenia. Aby mogło dojść do dziedziczenia, należy powiadomić Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza funduszem emerytalnym zmarłego, o śmierci członka. Obowiązkowo dostarcza się również skrócony akt zgonu bądź poświadczoną kopię aktu zgonu.

Małżonek

Małżonek osoby zmarłej będącej członkiem OFE zajmuje pierwsze miejsce w kolejności do dziedziczenia. Jeśli między małżonkami w małżeństwie obowiązywała ustawowa wspólnota majątkowa, żyjący małżonek może liczyć na połowę środków zgromadzonych w OFE w trakcie obowiązywania wspomnianej wspólności. Małżonek, który dziedziczy po zmarłym otrzyma środki w drodze wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Problem może pojawić się w sytuacji braku przynależności małżonka do OFE. Taka osoba ma 2 miesiące od złożenia żądania o wypłatę środków po zmarłym na wskazanie nazwy funduszu, do którego ma nastąpić wypłata. Jeśli nazwa funduszu zostanie podana, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka osoby zmarłej i wypłaci na ten rachunek zgromadzone środki.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Małżonek - dokumenty

Małżonek ubiegający się o przelew środków zgromadzonych przez zmarłego małżonka w OFE, oprócz skróconego aktu zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia), przekazuje PTE następujące dokumenty:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK