REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE.  /Fot. Fotolia
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz inne, dowolne osoby wskazane przez członka OFE. W jaki sposób dochodzi do dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka?

Osoby uprawnione do dziedziczenia

Istnieje krąg osób, które w przypadku śmierci członka OFE mogą ubiegać się o wypłatę środków zgromadzonych w funduszu. Należą do nich:

Autopromocja
  • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
  • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
  • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
  • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Zapisz się na nasz newsletter

Dodatkowe osoby dziedziczące środki z OFE

Członek OFE może wskazać, które osoby, oprócz spadkobierców prawnych, otrzymają w spadku po nim środki zgromadzone w OFE. Może dokonać tego już na etapie przystępowania do funduszu bądź później. Przewiduje się również możliwość zmiany decyzji bądź zupełnego odstąpienia od wcześniejszych postanowień w tym przedmiocie. Wzór decyzji zawiera umowa z OFE.

Czas dziedziczenia

Przejście na emeryturę powoduje ustanie prawa do dziedziczenia. Oznacza to, że w sytuacji przejścia przez osobę uprawnioną na emeryturę, nie ma możliwości dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE dotyczy okresu ich gromadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura

Istotną informacją jest sposób dziedziczenia. Aby mogło dojść do dziedziczenia, należy powiadomić Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza funduszem emerytalnym zmarłego, o śmierci członka. Obowiązkowo dostarcza się również skrócony akt zgonu bądź poświadczoną kopię aktu zgonu.

Małżonek

Małżonek osoby zmarłej będącej członkiem OFE zajmuje pierwsze miejsce w kolejności do dziedziczenia. Jeśli między małżonkami w małżeństwie obowiązywała ustawowa wspólnota majątkowa, żyjący małżonek może liczyć na połowę środków zgromadzonych w OFE w trakcie obowiązywania wspomnianej wspólności. Małżonek, który dziedziczy po zmarłym otrzyma środki w drodze wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Problem może pojawić się w sytuacji braku przynależności małżonka do OFE. Taka osoba ma 2 miesiące od złożenia żądania o wypłatę środków po zmarłym na wskazanie nazwy funduszu, do którego ma nastąpić wypłata. Jeśli nazwa funduszu zostanie podana, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka osoby zmarłej i wypłaci na ten rachunek zgromadzone środki.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Małżonek - dokumenty

Małżonek ubiegający się o przelew środków zgromadzonych przez zmarłego małżonka w OFE, oprócz skróconego aktu zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia), przekazuje PTE następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
  • potwierdzona kopia dokumentu tożsamości małżonka (dowód osobisty bądź paszport),
  • oświadczenie o stosunkach majątkowych,
  • dyspozycja wypłaty transferowej.

Były małżonek

Ważną informacją jest fakt dopuszczalności ubiegania się o środki zgromadzone w OFE przez byłego małżonka osoby zmarłej. Dotyczy to małżeństw, w których w czasie bycia członkiem OFE przez zmarłego małżonka do momentu np. rozwodu, separacji czy umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność małżeńską obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa. Były małżonek może wystąpić o przekazanie środków w ramach wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Musi w tym celu dostarczyć dokument potwierdzający podział majątku wspólnego między małżonkami. Na jego podstawie dokona się, jaka część środków zgromadzonych w OFE przypadnie byłemu małżonkowi.

Były małżonek – dokumenty

Były małżonek standardowo dostarcza skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia) oraz:

  • skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
  • dokument, który zniósł ustawową wspólność majątkową (np. prawomocny wyrok rozwodowy – oryginał bądź poświadczona kopia),
  • dokument zawierający informacje o podziale środków zgromadzonych na rachunku osoby zmarłej (oryginał bądź poświadczona kopia),
  • dokument tożsamości czyli dowód tożsamości lub paszport (poświadczona kopia),
  • oświadczenie małżonka o stosunkach majątkowych,
  • dyspozycja wypłaty transferowej.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA