| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Przepisy prawa nakładają na ubezpieczonych nowe obowiązki w związku ze zmianami w OFE. 1 lutego 2014 r. zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

Czy nowi pracownicy muszą wybrać fundusz

W lutym absolwent liceum kończy specjalistyczny kurs zawodowy. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu dokumentu potwierdzającego kwalifikacje planuje rozpocząć pracę na podstawie umowy o pracę. Jego przyszły pracodawca poinformował go, że osoby, które wcześniej zatrudniał, same musiały wybrać OFE. Jeśli zaś tego nie zrobiły, to ZUS losował ich do przypadkowego funduszu. Czy teraz może zrezygnować z oszczędzania w funduszu?

TAK

Od 1 lutego tego roku zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające dobrowolność oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych. Osoby ubezpieczone mogą samodzielnie podjąć decyzję, czy składka w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być przekazywana do OFE czy na subkonto w ZUS. Zdecydować o tym można wyłącznie w okresie okienek transferowych, od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r., następnie w okresie tych samych miesięcy w 2016 r., a następnie co 4 lata. W okienkach transferowych będzie można zmienić swoją poprzednią decyzję o sposobie przekazywania składek do OFE czy na subkonto lub odwrotnie. Umożliwi to dokonywanie wyboru oraz podejmowanie decyzji przez członków OFE o przekazywaniu składki albo nadal do funduszu, albo na subkonto lub odwrotnie oraz ewentualną zmianę poprzedniej decyzji.

W tym konkretnym przypadku osoba planująca rozpoczęcie pracy w marcu może już skorzystać z możliwości samodzielnego wyboru miejsca odkładania części środków na starość. Jeśli ubezpieczony zdecyduje się na oszczędzanie w OFE, to w okresie pierwszych miesięcy podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu powinien podpisać umowę z OFE. Członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem. Ta grupa osób, które rozpoczynają pracę w lutym lub w marcu, będzie mieć cztery miesiące na podjęcie decyzji.

Podstawa prawna:

Art. 5 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1717).

Czy rozpoczynający pracę w lutym będzie losowany

Absolwent wyższej uczelni ekonomicznej rozpoczyna pracę zawodową. Umowa opiewa, że jego pierwszym dniem pracy będzie 3 lutego. Jego pracodawca przygotował już wszystkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia go do ubezpieczenia społecznego. Czy taka osoba będzie uczestniczyć w losowaniu do OFE? 

bozena.wiktorowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »