| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Postanowienie SN z dnia 13 czerwca 2006 r. sygn. II UZP 6/06

Postanowienie SN z dnia 13 czerwca 2006 r. sygn. II UZP 6/06

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Beata Gudowska (przewodniczący) SSN Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca) SSA Jolanta Strusińska-Żukowska Protokolant Małgorzata Beczekj w sprawie z odwołania Mariana K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G. o wysokość świadczenia, po

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Gudowska (przewodniczący)

SSN Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca)

SSA Jolanta Strusińska-Żukowska

Protokolant Małgorzata Beczekj

w sprawie z odwołania Mariana K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G.

o wysokość świadczenia,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 czerwca 2006 r.,

zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w G.

z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. akt (...)

"czy w przypadku obliczenia na nowo renty na mocy art. 111 ust. 1 pkt 3 ustawy o e. i r. z FUS tj. z 20 lat kalendarzowych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu i pobierania świadczenia rentowego w nowej wysokości, ubezpieczony może wskazać do obliczenia podstawy wymiaru emerytury podstawę wymiaru składek z tych samych lat potraktowaną "jako nowy okres opłacania składek" o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o e. i r. z FUS i żądać ustalenia podstawy wymiaru emerytury poprzez przemnożenie wwp przez kwotę bazową z daty wniosku o emeryturę, czy też do obliczenia emerytury należy przyjąć jako jej podstawę, podstawę wymiaru renty podwyższoną na datę złożenia wniosku według reguł z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy?"

odmawia podjęcia uchwały.

UZASADNIENIE

Przedstawione zagadnienie prawne powstało w następującym stanie faktycznym. Wnioskodawca Marian K. miał ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i na jego wniosek wysokość tego świadczenia została ponownie obliczona przy przyjęciu za podstawę jego wymiaru podstawy wymiaru składek z wybranych przez niego dwudziestu lat kalendarzowych. Następnie zgłosił wniosek o emeryturę, która została mu przyznana decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G. z dnia 16 października 2003 r. Wysokość emerytury została ustalona w ten sposób, że składnik wynoszący 24% kwoty bazowej obliczono od kwoty bazowej obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę a za podstawę wymiaru emerytury przyjęto zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty. Odwołanie wnioskodawcy od tej decyzji zostało oddalone wyrokiem Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 17 lutego 2004 r. Sąd ten uznał, że wysokość emerytury została wyliczona prawidłowo, gdyż podstawa jej wymiaru została ustalona zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) W apelacji od tego wyroku wnioskodawca domagał się ustalenia wysokości emerytury „na nowo” na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, a więc zastosowanie nowej kwoty bazowej także gdy chodzi o obliczenie części składkowej i nie składkowej emerytury.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK