| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS rozliczy rentę rodzinną na podstawie zaświadczenia jednego uprawnionego

Czy ZUS rozliczy rentę rodzinną na podstawie zaświadczenia jednego uprawnionego

Wraz z bratem jesteśmy uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. W marcu 2007 r. podjąłem zatrudnienie, osiągając z tego tytułu przychód w miesięcznej wysokości 2,6 tys. zł. Czy aby rozliczyć się z ZUS, wystarczy, że prześlę zaświadczenia od mojego pracodawcy, czy również mój brat, który nigdzie nie pracuje, musi złożyć jakieś oświadczenie? Czy ustalając maksymalną kwotę zmniejszenia renty, ZUS uwzględni 50 proc. ogólnie obowiązującej kwoty?

Tak. Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest kilku członków rodziny, przychód osiągany przez jedną z tych osób wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie tej części renty, która jej przysługuje. Nie ulegają natomiast zmianie wypłacane kwoty świadczenia przysługujące innym członkom rodziny, jeśli nie osiągają one również przychodu w wysokości przekraczającej niższą lub wyższą kwotę graniczną.

Obowiązki informacyjne o uzyskiwaniu przychodu, a więc zawiadomienie ZUS o zamiarze osiągania przychodu w trakcie roku, jak również nadesłanie zaświadczenia lub oświadczenia o łącznym przychodzie po jego zakończeniu, ciążą w analizowanym przypadku jedynie na dorabiającym do renty członku rodziny. Pozostali uprawnieni do renty są zwolnieni z ich wykonania.

W przypadku rent rodzinnych wieloosobowych obowiązują szczególne zasady ustalania kwoty maksymalnego zmniejszenia świadczenia. Jeśli kilka osób jest uprawnionych do renty, ustala się ją proporcjonalnie do liczby tych osób.

Z pytania wynika, że w każdym miesiącu zatrudnienia w 2007 roku przychód (2,6 tys. zł) znacznie przekraczał tzw. niższą kwotę graniczną. W związku z tym, przy dokonywaniu rozliczenia w stosunku miesięcznym konieczne byłoby ustalenie maksymalnej miesięcznej kwoty zmniejszenia dla przysługującej panu części renty. ZUS ustaliłby ją dzieląc maksymalną kwotę zmniejszenia renty przysługującej jednej osobie (351,38 zł) przez 2, co dałoby kwotę 175,69 zł. Dokonując rozliczenia renty w wariancie miesięcznym, ZUS uznałby, że świadczenie podlegało zmniejszeniu o kwotę 175,69 zł w każdym z miesięcy zatrudnienia, tj. od marca do grudnia 2007 r. (łącznie o kwotę 1756,90 zł).

Natomiast dokonując rozliczenia w stosunku rocznym ZUS porównałby kwotę przychodu z całego roku (26 tys. zł) do rocznych kwot granicznych. W tym przypadku okazałoby się, że została przekroczona niższa z tych kwot wynosząca 22176,90 zł. Przekroczenie wynosiłoby 3823,10 zł. Roczna maksymalna kwota zmniejszenia wynosiłaby w tym przypadku 2108,28 zł (1/2 kwoty 4216,56 zł) i o taką kwotę ZUS musiałby zmniejszyć rentę za cały rok.

W analizowanej sytuacji bardziej korzystne jest dla pana rozliczenie w stosunku miesięcznym.

KRYSTYNA MAŁECKA

ekspert od emerytur i rent

Podstawa prawna:

• Art. 105 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »