| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

Emerytura częściowa

Obowiązujące przepisy przewidują, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą przejść na emeryturę, co do zasady, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Do końca 2012 r. wiek ten wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a od 1 stycznia 2013 r. ulega stopniowemu wydłużeniu (o 1 miesiąc dla osób urodzonych w każdym kolejnym kwartale). Wydłużenie wieku emerytalnego dotyczy wszystkich mężczyzn z tej grupy wiekowej oraz kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r.

Przykładowo, dla mężczyzny urodzonego w I kwartale 1949 r. – wiek ten wynosi 65 lat i 5 miesięcy, a dla urodzonego w II kwartale 1949 r. – 65 lat i 6 miesięcy itd. Docelowo powszechny wiek emerytalny ma wynosić 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Kiedy można przejść na emeryturę

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., po spełnieniu określonych wymagań, mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę (np. z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), a także na emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Nowelizacja ustawy emerytalnej z 11 maja 2012 r. wprowadziła też dla nich dodatkową możliwość uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Katalog świadczeń przewidzianych w tej ustawie został bowiem poszerzony o emeryturę częściową, przewidzianą dla osób, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a spełniają łącznie dwa warunki:

  • osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz
  • posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

W pierwszej kolejności emeryturę częściową mogą uzyskać (po ukończeniu 65 lat w 2014 r.) mężczyźni urodzeni w 1949 r., dla których wydłużony powszechny wiek emerytalny wynosi, w zależności od kwartału urodzenia – od 65 lat i 5 miesięcy do 65 lat i 8 miesięcy. Kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r. poczekają na możliwość uzyskania emerytury częściowej do I kwartału 2021 r. Wówczas bowiem wymagany do uzyskania tego świadczenia wiek 62 lat ukończą kobiety, dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi 62 lata i 1 miesiąc (urodzone po 31 grudnia 1958 r.).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Osoby, które chcą nabyć prawo do emerytury częściowej, z wnioskiem o przyznanie tego świadczenia muszą wystąpić przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK