| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

Ponownego ustalenia emerytury częściowej z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych można żądać (zgłaszając w tej sprawie odpowiedni wniosek) nie wcześniej niż po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym ZUS przyznał świadczenie. Z kolejnymi wnioskami można występować po zakończeniu każdego kolejnego roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Wniosek o emeryturę częściową

Przyznanie emerytury częściowej jest uzależnione od zgłoszenia wniosku przez osobę zainteresowaną lub jej pełnomocnika.

Do wniosku o emeryturę częściową należy dołączyć kwestionariusz okresów składkowych i nieskładkowych oraz dokumenty potwierdzające te okresy, tj. świadectwa pracy, zaświadczenia zakładu pracy, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy pracodawcy (jeśli posiadają one pieczątkę imienną osoby, która ich dokonywała). W odniesieniu do niektórych okresów (np. gdy dokumenty uległy zniszczeniu na skutek powodzi) środkiem dowodowym mogą być również zeznania świadków. Dla udowodnienia niektórych okresów składkowych lub nieskładkowych ZUS dopuszcza również inne środki dowodowe, np. decyzje i zaświadczenia określonych organów, książeczki wojskowe, zaświadczenia sądów, zaświadczenia lekarskie, oświadczenia, umowy, pisma i legitymacje. Wnioskodawca nie musi dołączać wymienionych dokumentów, jeśli przedłożył je do ustalenia kapitału początkowego.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Czy można przejść z emerytury częściowej na pełną emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego?

Tak. Osoba uprawniona do emerytury częściowej po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie traci automatycznie prawa do tego świadczenia. W związku z ukończeniem tego wieku może zgłosić wniosek o zmianę dotychczas pobieranego świadczenia na emeryturę ustaloną w pełnej wysokości (na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej). Jeśli jednak pozostaje w stosunku pracy, to aby skorzystać z takiej zamiany, musi rozwiązać umowę o pracę. W takim przypadku świadczeniobiorca utraci prawo do emerytury częściowej, a ZUS przyzna pełną emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Jeśli jednak nie zdecyduje się na taką zamianę, może nadal pobierać dotychczasowe świadczenie, kontynuując stosunek pracy i dorabiając bez żadnych ograniczeń.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Czy pobieranie emerytury częściowej pomniejszy pełną emeryturę?

Tak. Podstawa obliczenia emerytury przyznanej z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego jest pomniejszana o kwoty pobranej emerytury częściowej (w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne). Wysokość takiego pomniejszenia jest oczywiście zależna od tego, jak wysoką emeryturę częściową pobierała osoba uprawniona i przez jak długi okres.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK