| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

  • 445 650 zł : 212,2 = 2100,14 zł,
  • 1% x 5 x 844,45 zł (kwota najniższej emerytury od 1 marca 2014 r.) = 42,22 zł,
  • 2100,14 zł + 42,22 zł = 2142,36 zł,
  • 2142,36 zł x 50% = 1071,18 zł (wysokość emerytury częściowej).

Osoba pobierająca emeryturę częściową może dorabiać bez ograniczenia

Osoby, które pozostają w stosunku pracy i zamierzają przejść na emeryturę, jeśli chcą pobierać emeryturę, muszą ten stosunek rozwiązać. W przeciwnym razie, jeśli kontynuują stosunek pracy, ZUS zawiesza im prawo do świadczenia. Powyższa regulacja nie obowiązuje w stosunku do osób uprawnionych do emerytury częściowej (art. 103a ustawy emerytalnej). Osoby te mogą więc pobierać emeryturę częściową nawet wtedy, gdy nie zrezygnują z dotychczasowego zatrudnienia.

Dla osób uprawnionych do emerytury częściowej przewidziano również odmienne rozwiązania w zakresie uzyskiwania przychodu z działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby.

Osoba chcąca przejść na emeryturę częściową nie musi rozwiązywać umowy o pracę w celu nabycia prawa do świadczenia.

Natomiast osoby uprawnione do wcześniejszej emerytury, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, mają ograniczone możliwości uzyskiwania przychodu z takiej działalności. Jeśli przychód ten przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, emerytura podlega odpowiedniemu zmniejszeniu, a w razie przekroczenia 130% tego wynagrodzenia – ZUS zawiesza prawo do świadczenia i wstrzymuje jego wypłatę. Powyższe ograniczenia w uzyskiwaniu przychodu z tytułu pracy zarobkowej nie obowiązują w odniesieniu do osób uprawnionych do emerytury częściowej. Osoby te mogą dorabiać do swojego świadczenia bez żadnych ograniczeń

Osoba pobierająca emeryturę częściową może uzyskiwać przychód bez ograniczeń.

Ponowne przeliczenie emerytury częściowej

Osoba, która po przyznaniu emerytury częściowej podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia (art. 108 ustawy emerytalnej). ZUS zwiększy emeryturę o 50% kwoty zwiększenia emerytury.

Kwota zwiększenia emerytury to wynik podzielenia nowych składek na ubezpieczenie emerytalne przez średnie dalsze trwanie życia obowiązujące dla wieku osoby uprawnionej w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości świadczenia. Nowe składki to te zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego od miesiąca, od którego została podjęta wypłata emerytury częściowej, do miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne jej ustalenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK