| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

Jeśli okresy składkowe, nieskładkowe oraz rolne są krótsze od stażu wymaganego do przyznania emerytury częściowej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, ZUS może wliczyć również okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do której prawo wnioskodawca utracił z powodu odzyskania zdolności do pracy. Okresów pobierania renty nie uwzględnia się, gdy zbiegają się w czasie z okresami składkowymi, nieskładkowymi i rolnymi, które zostały uwzględnione przy ustalaniu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.

Staż emerytalny a prawo do emerytury

Wysokość emerytury częściowej

Emerytura częściowa wynosi 50% pełnej emerytury obliczonej według zasad przewidzianych w ustawie emerytalnej. W celu obliczenia emerytury częściowej ZUS dzieli więc najpierw kwotę składek emerytalnych oraz kapitału początkowego (zewidencjonowanych na indywidualnym koncie osoby ubezpieczonej oraz odpowiednio zwaloryzowanych) przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę częściową.

Ustalona w powyższy sposób wysokość świadczenia może być zwiększona za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenia emerytalno-rentowe, o których mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zwiększenie to ustala się według zasad dotyczących wymiaru części składkowej emerytury rolniczej przewidzianych we wspomnianych przepisach. Każdy rok opłacania składek mnoży się więc przez 1% najniższej emerytury.

Zwiększenie za okresy pracy na roli przysługuje osobom, które udowodniły okresy ubezpieczenia społecznego rolników w wymiarze krótszym niż 25 lat i nie mają ustalonego prawa do emerytury na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Po ustaleniu kwoty pełnej emerytury ZUS mnoży ją przez 50%, obliczając tym samym wysokość emerytury częściowej. Tak ustalona wartość świadczenia nie jest objęta gwarancją najniższej emerytury. Oznacza to, że jeśli emerytura jest niższa, ZUS nie podwyższa świadczenia do minimalnej emerytury.

Emerytura częściowa będzie wypłacana przez ZUS w wysokości 50% obliczonej emerytury.

Mężczyzna (urodzony w marcu 1949 r.) w sierpniu 2014 r. ukończy powszechny wiek emerytalny uprawniający go do przejścia na pełną emeryturę (65 lat i 5 miesięcy). Jednak już po ukończeniu 65 lat, w marcu 2014 r. zgłosił wniosek o emeryturę częściową. Oprócz 40 lat składkowych i nieskładkowych udowodnił 5-letni okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Obliczając emeryturę częściową ZUS uwzględnił średnie dalsze trwanie życia dla wieku 65 lat, obowiązujące do końca marca 2014 r. (212,2 miesięcy). W związku z tym, że kwota składek emerytalnych oraz kapitału początkowego zewidencjonowana na koniec lutego 2014 r., z uwzględnieniem ich waloryzacji, wyniosła 445 650 zł, emerytura częściowa została obliczona w następujący sposób:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK