| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Emerytura częściowa i warunki jej przyznawania

Udowodnienie długiego stażu ubezpieczeniowego (kobiety 35 lat, mężczyźni 40 lat) uprawnia do przejścia na emeryturę częściową przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura częściowa nie oznacza rezygnacji z pracy, a pozwala na pobieranie świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.

Mężczyzna, urodzony w sierpniu 1949 r., powszechny wiek emerytalny (65 lat i 7 miesięcy) ukończy w marcu 2015 r. Wiek 65 lat uprawniający go do uzyskania emerytury częściowej osiągnie jednak już w sierpniu 2014 r. Jeśli udowodni wymagany 40-letni staż ubezpieczeniowy, będzie mógł ubiegać się o przyznanie emerytury częściowej.

Mężczyzna, urodzony 15 stycznia 1949 r., 15 maja 2014 r. ukończy powszechny wiek emerytalny wynoszący 65 lat i 5 miesięcy. Dotychczas udowodnił 40-letni staż składkowy i nieskładkowy. Z wnioskiem o emeryturę częściową będzie mógł wystąpić najpóźniej 14 maja 2014 r. Po tym czasie będzie mógł ubiegać się wyłącznie o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Okresy uwzględniane w stażu

Ustalając staż ubezpieczeniowy wymagany do przyznania emerytury częściowej (co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) ZUS uwzględnia wszystkie udowodnione okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe z dokładnością co do jednego dnia.

Zmiany w emeryturach częściowych

Okresy składkowe to generalnie okresy, w których wnioskodawca pracował i były za niego opłacane składki do ZUS (np. okresy pozostawania w stosunku pracy, wykonywania umowy-zlecenia, prowadzenia działalności gospodarczej). Natomiast okresy nieskładkowe to generalnie okresy braku aktywności zawodowej, za które nie zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne (m.in. pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego). Okresy nieskładkowe podlegają uwzględnieniu w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Jeśli po zsumowaniu okresów składkowych i nieskładkowych zainteresowana osoba nadal nie ma wystarczającego stażu do przyznania świadczenia, ZUS może jej zaliczyć tzw. okresy rolne, tj. okresy:

  • ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki przewidziane w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia przypadające przed 1 lipca 1977 r.,
  • pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia przypadające przed 1 stycznia 1983 r.

Przejście na emeryturę

W stażu uprawniającym do emerytury częściowej ZUS uwzględni okresy składkowe w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych.

Okresy rolne mogą być uwzględnione tylko w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do emerytury częściowej i tylko wtedy, gdy nie zostały zaliczone do tych, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nie mogą się również czasowo pokrywać z okresami składkowymi i nieskładkowymi.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK