| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

Od 1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom decyzję, czy składka emerytalna będzie gromadzona jedynie w ZUS, czy także w OFE. W celu odprowadzenia części składki do OFE konieczne jest złożenie właściwej deklaracji. Do kiedy należy dokonać wyboru?

1 kwietnia 2014 roku weszły w życie przepisy umożliwiające przyszłym emerytom, a także osobom dopiero podejmującym pracę powzięcie decyzji, czy ich oszczędności na emeryturę będą gromadzone w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja ta powinna zostać powzięta do 31 lipca 2014 roku, przy czym będzie można ją zmienić w 2016 roku, a następnie co 4 lata.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zmiana przepisów dotyczących OFE

Zmiana oznacza przede wszystkim likwidację obowiązku oszczędzania w OFE w ramach tzw. drugiego filaru. Członkowie OFE mogą zadecydować czy ich składka ma w całości trafiać do ZUS na indywidualne konto i na subkonto, czy być odprowadzana w większej części do ZUS (85%), a w pozostałej do OFE.

Oszczędzanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie tańsze niż do tej pory. Obniżone zostaną opłaty, które pobiera OFE – z 3,5% do 1,75%, a także opłaty uiszczane za zarządzanie środkami klientów, których łączna wartość do tej pory wynosiła 10% powierzanych środków.

Część aktywów gromadzonych w OFE ma obowiązkowo zostać przekazana na subkonta ZUS, a w funduszach pozostaną akcje stanowiące połowę ich aktywów.
Fundusze od 4 lutego 2014 roku nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje przez nie gwarantowane. Co najmniej 75 procent aktywów będzie musiało być lokowane w akcje, a limit ten będzie obowiązywał do 1 lipca 2014 roku. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania jest zwiększenie ryzyka związanego z inwestycjami podejmowanymi przez OFE, jako że wybór funduszy jest równoznaczny ze zgodą na wszelkie decyzje inwestycyjne.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wybór Otwartych Funduszy Inwestycyjnych

Wybór OFE jest równoznaczny z wyrażeniem zgody, by część odprowadzanej składki płynęła do ZUS, a część do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Konsekwencją tego jest odprowadzanie 12,2% wynagrodzenia na podstawowe konto w ZUS, 4,38% na subkonto w ZUS, a pozostałej część – 2,92% do Otwartego Funduszu Emerytalnego, gdzie kwota jest inwestowana na rynku kapitałowym. W ramach „mechanizmu suwaka” kwota gromadzona w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będzie przenoszona do ZUS i zapisywana na subkoncie.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Konsekwencje wyboru ZUS

Podjęcie decyzji o tym, by składki płynęły jedynie do ZUS skutkuje przeznaczeniem 19,52% otrzymywanej pensji na zasilanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konsekwencją tego będzie zaksięgowanie na podstawowym koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 12,22% wynagrodzenia, które stanowi podstawę wypłaty emerytur. Kwota ta co roku podlega waloryzacji uzależnionej od inflacji oraz wzrostu płac. Pozostała część składki trafia na subkonto w ZUS, na którym jest waloryzowana według inflacji w ostatnich 5 latach oraz wzrostu PKB.

Wypłata emerytur

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na gromadzenie składek w OFE, czy ZUS wypłatą emerytur zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to konsekwencja przyjęcia zasady, że na 10 lat przed emeryturą, aktywa stopniowo, co miesiąc będą przekazywane z OFE do ZUS i zapisywane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego, co pozwalałoby na ochronę emerytów przed ryzykiem znacznego obniżenia świadczeń na skutek pogorszenia sytuacji giełdowej.

Polecamy także: Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK